Bugün hayatının binlerce gününden birinde yaşıyorsun biliyor musun? Yaşadığın binlerce gün oldu mutluluğuyla, hüzün vaktiyle. Geçmiş hep birikirmiş. İnsan ne yapacaksa, neyi gerçekleştirecekse yenilenmesiyle yapabilir diye düşünüyorum.
Yenilenmek demek gözlerine yeni rimeller sürmek demektir bazen, yenilenmek demek yeni bir kitap kapağı açmaktır.. İnsanın ruhudur kadınlar için rimel.. Bakışlarını güçlendirir; yine keza insanın gücüdür yeni bir kitap kapağı tüm cinsiyetlerin. İnsan değişim aradığı zamanlara hayat saati içerisinde ara sıra dalıp çıkar. Bu gündelik elbiselere sık sık sahip olup yenilenmek demek değildir. Bu durgunlaştığında, biraz sonbahar insanı olduğunda gelir insana. Tez gelir, tez gitmez ama. Sürdürür insanı, tüketir bitene kadar. Bazı insanlar vardır yenilenmek için birini bekler, bazıları kendi gücünün farkına kendi varır.

Yenilenmek her şeyi yenilemek demek değildir. Yenilenmek bazen olmayan kusuru kapatmak demektir. Bazen özgüveni yeniden kazanmak demektir. Bazen varolanı daha yukarılara taşımaktır. Her halükarda insana yarar sağlayacak bir harekettir.

Yenilenmek bence bir devrimdir. Özellikle kitaplara, eğitime ve insanın iyiliğine bulaşan sonsuz bir devrimdir. Devrim, deniz demek, deniz sonsuzluğa uğurlama demektir.

İnsan ne yapmalıdır her günün aynı geçtiğini fark ettiği gün? Devrim, herkes tarafından gerçekleştirilen, gerçekleştirilmesi kolay bir duygu mudur?
Devrimi düşünmek onun üzerinde zaten hareket ediyor demektir, görüşümce.. Bu belki birkaç hafta alır belki birkaç hayat insanı sizden uzaklaştırır ama gerçekleştirildiğinde tamamıyla yeni bir hayat aittir insana.

Kimsesizlere bakar mısınız, bugün yardım istediği kaç kişiyi gecesinde hatırlayabilir? Ona dokunanı kesin hatırlar diyebilir miyiz? Kim ve kimse hatırlayamaz yenilenene kadar onu oraya getireni. Çünkü yaşantılar olmuş olacaktır. Birikilen insanlar, insanlarının ahlaksızlıkları bir çöp kutusundan beter kokacaktır. Yeni elbiselerini giyene kadar hatırlanacak bir yaşam olmayacaktır. Kazanan burada kişi olacaktır ama devrim aslen vermek istediğini kaybedecektir.. Yenilenmek ile kazanılan özü kaybetmek olduğunda..

İnsanın tek bir özü vardır. Hangi başarılara imza atarsa atsa o başarıların arkasında tanıdıkları, tanıştıkları onu öyle hatırlayacaktır. Elbette insanın özüne saygı yüklenebilir. Ama insan siyah bir tonu beyaz yaptığında değişen hiçbir şey olmayacaktır toplumda. Eğer insan, siyahı, beyaz gibi yaşamak istediğini anlatırsa, beyazın değerini üstüne resmetmeden anlatırsa o işte topluma artık beyaz olarak kabul olmuş olacaktır.
Yenilenmeniz için en büyük devriminiz neden yenilendiğinizi, yenilendiğinizde neyi hayal ettiğinizi ve gördüğünüz de ne hissettiğiniz ile başarılı olmuş olacaktır. Başka hiçbir yenilik kabul ettiğimiz devrimlere ait olmaz, denizler bunu kabul etmez..

Yenilenmek istediğiniz gün berrak bir şekilde kendinize açın kendinizi.. Böylece rimeliniz de güzel olur, okuyacağınız kitabın anlamıda..
Ne yapıyorsanız, bilerek yapın. Binleriniz geçiyor, her biri kutlu olsun!
Sevgi, saygı yol ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir