Soğuk, ayaz, beyaz bir kelimenin yansımasıdır.. İnsanlar vardır bekleyen kalın yün kazakları giymeyi, insanlar vardır hazırlık içinde olurlar kalın atkılar, bereler örmeye başlarlar, insanlar vardır korkarlar yaprak daha turuncu rengindeyken.. Bazı toprağın insanları vardır kaç milyon insan, kaç kapalı kutu eve muadil (eşit) olursa o gün ayaz olan beyaz, kırmızı bir ateşin vereceği ısıdan daha sıcak olur der, rüyalara, hayallere kapılır.
Yaşadığın an hep hayalleri olan insanları vardır, insanlık için, insanlığı kurtarmak için..Bu insanlar, bulutların içinden geçen motorlu kanatlı kuşlara benzerler.. Toplumsal olaylara ara ara karışır, ara ara kaybolurlar. Toplumu, adaleti, insanı ara ara düşünür sonra kaybolurlar.
Kış, yaz gibi değildir lâkin kış her şeyi yansıtır. Kış kalın kıyafetler giydirir ama sözcükleri gerçek damlatır.. Kış, dondurmaz insanı, kışın gerçekliği, insana davranışı, insanın toparlanamaması dondurur insanı. Her şeyi açık açık söyleyen bir mevsimdir, kış.
Mevsimin içinde aynı kimliği taşıyan insanlar olursa şayet, kışa eldiveni hazır güzel bir el, ayaza göz kırpan bir göz, heyecanlandıran bir enerji kalpte bulunursa o kış bambaşka başlıyordur. Kışın zordur insanın, insana yakınlaşması. Oluyorsa sayılanlar, doğrudur hissiyat. Kimlikler bir olabilecektir, ruh zaten ikiz olmuştur, beyaz artık alev alev renk veriyordur.
Tek başına kalmak vardır bu koskoca ayların içerisinde.. Bazılarına göre dokuz ay, takvime göre üç ay denir ‘kış planına’.. Gerçekten üşütmekten korkanlardır aylar bir bir sayanlar..
Tek başına olduğunu anlayanlar ise belki bir değil dört mevsim aynı hissediyordur. Giyinmek, dobralaşmak, kar sesinde yürümek, üşümek tek başına kalan hissayatlara bağlıdır.
Mutluluğun satın alınamayacak diye bir kavramı vardır.. Tek hikayeleri olanlara bağdaştırılır.. Yaprak sesi, kurbağa sesi, rüzgar sesi hayat mücadelerine eşlik eden bir kadın gibidir adeta bir dans gibi.. Çizmesi uzun, yanakları kızarmış, tırnakları noeli yansıtan bir kadının süslü bir dansı ile süsler hayat rollerini.
Herhangi bir şarta bağlı kalmadan sıcak düşleri, sıcak sözleri olanların kendilerine ait sıcak içecekleri olur mevsimin ortasında. İçeceği bile mevsimin beyaz rengiyle süslenmiştir bu renkliliğin. Seçtiği özel sıcak yemekleri de olur.. Koridor duvarları ve düşünce dünyası sıcak bir geceye ait olanların kış’a, mevsime diyebileceği tek şeyin Kış’ın aşka ait olan bir mevsime yakın olması..
Kasım’da bambaşka olan kurallar Aralık’a geçildiğinde sertleşir ki aşkın rengi beyaz ve kırmızıya ait bir gök düşleyebilsin.. Yağmurlar, sisler, rüzgarlar geçsin hayaller ve yeni hayatlar lapa lapa yağan karın altında yeni bir yıla girerken yürümeye başlasın.. Sesler sokağın içinde kalsın, yalnızlık tabiata ait olsun.. Sıcak koridorların sonunda gözlerine ait olan kadınla, yeni bir yılın altında, beyaz bir çarşafın üstünde sabahlara kadar sevişsin..

Kış size ait olduklarınız ile gelsin.. Ya da devam etsin.. İyi bir insan hisseden, iyi bir düşünce hisseden, mutlu ve sıcak hisseden herkesin sıcak dünyaları alacağına bu kış inanıyorum. Kışa ait olun korkmayın.. Sizi severseniz o sizinle bir kış sevişecek..

Sevgi, saygı, yol ve noel ile kalın..
SAMET EVREN AYÇİÇEK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir