Aşk, insanın maddesel olarak evrenden soyutlandığı, kendisini dinleyebildiği tek yer olan, bazen bir hayale dalıp platonikleştiği lâkin gerçeğin içinde rengiyle seviştiğinde mevsimlerin soğuk anlarını bile tatlı mı tatlı hissettiği uyku hâlidir. İnsan’ın aşk tanımı, yaşanılan en güzel günlerin, en zor gecelerin ardında bir yastık arayışıdır. Metrekareleri olur aşkın, bazen küçük sinir küpleri, bazen fazla tutkusu olur..
Sence yaşatan mıdır aşkı yaşayan? Yaşayan mıdır aşkı yaşatan?
Aşk, seçeneklerin içinde kalmadan yaşanması ve yaşatılması gereken tüm maneviyatın sorgusuz sualsiz teslim olunmasıdır. Bir parça sorgu olduğunda noktalanması gereken yerdir. Alınacak, verilecek bir terazi değildir. Aşk yaşam içinde içtiği suyun berrak olduğunu bilmektir. Ekmeğin kokusunu, suyun tadını almaktır..Gökyüzünün gri rengine iç bunaltmamaktır, güneşin batışında gözlerini görmektir..
Aşk, her yaşa ayrı bir duygu beslemektir. Her yaşın güzelliğine kartpostal asmaktır. Anıları canlı tutmak, mutluluğa evet diyebilmektir..

Bence biraz da aşk devlet kanunları gerektirmemektedir. Kırmızı bir defterden fazlasıdır.. Çünkü, kavuşupta sevgiye ait olmayanlar vardır.. Bazı duygular bozar aşkın tanımını görücüler, zorakiler, ahlaksızlıklar vardır ki ahir zamana aittir bunlar.. Kavuşamayıpta adı bugünlere taşınan masallar vardır.. Gerçek aşkı taşıyan masallardır o rivayetler, tapınaklar, kuleler..

Aşk, iki ruha aittir. Yalnızca kadın ve erkek barındırmayan, kendi soyağacından, kendi iyiliğinden, sokaktan, bitkiden, hayvan dostlarından hiçbir konum gerektirmeyen, bir baş okşadındığında, bir göz birbirine birkaç saniye temaslı kaldığında yaşanmıştır artık..

Süresi olmaz aşkın. Kaç mevsim geçirdiysen o kadar değerli değildir. Kaç mevsimi sıcak geçirdiysen, kaç gün ona ait bir düşünceye ait olduysan, yanında olmandan onun için iyi bir düşünceye, yaşadığın için mutluluğa, yaşatacakların için her an ne kadar emek doluysan o kadar süresizdir senin aşkın..

Kimseler birşeyler söylemiştir, bendeniz de birkaç kelamını dile döktüm. Yaşanması mümkün olan ve olmayan her hissayata kaldırdığımız bir kadeh şarap olsun..

AŞK ŞİİRİM;
Aitim bugün gözleri siyah bir kadına,
Her rengi hissettiğim kadın diyorum kirpiklerine doğru..
Gözlerinde siyah, kalbinde beyaz bir ışık görüyorum..
Görmek yetmemeli bazen bir bakışa, bir vuruluşa
O kadın diyorum, bildiğim tüm renkleri bana gösteren,
Nerede olsam ve nerede ıslansam güneşimin doğacağını biliyorum..
Güneşin, gökyüzünde renkleri bana göstereceğini biliyorum..
Gökkuşağının onun hayatı, benim o gökkuşağına aşık olduğumu
Biliyorum,
Gözlerinde, gözlerimi görüyorum..
Şarap gibi gözleri olan kadın.. Şarap gibi gözleri olan erkek..

Sevgiyle, saygıyla, yol ile.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir