Türkiye ya da resmî adıyla Türkiye Cumhuriyeti, topraklarının büyük bölümü Anadolu’da, küçük bir bölümü ise Balkan Yarımadası’nın güneydoğu uzantısı olan Trakya’da yer alan ülkedir. Dünya’nın en güzel şehirleri arasında bulunan İstanbul gibi büyük bir geçmişe ve değerli bir şehre sahiptir. Turizmi, son yıllarda gittikçe yukarı sıralara çıkan Türkiye, hem tarihsel hem kültürel hem de doğa turizmi için yurt içi ve yurt dışı seyahat rotalarında ilk sırada olması gerekli, geniş bir yelpazaye sahip, misafirperver bir ülkedir.

Türkiye Hakkında Genel Bilgiler
Başkenti: Ankara
Nüfusu: 83,154 (2020 verilerine göre)
Para Birimi: Türk Lirası (TRY)
Dini İnanç: %96 Müslüman
Konuşulan Diller: Türkçe, Kürtçe
Türkiye’nin Coğrafi Konumu
Türkiye Orta Doğu sınırları içerisinde bulunan, 81 vilayet 957 ilçeden oluşan; doğuda Gürcistan, Ermenistan, Nahçıvan ve İran ile, güneydoğuda Irak ile, güneyde Suriye ile batıda ise Bulgaristan ve Yunanistan ile komşu bir ülkedir.
Türkiye’nin Para Birimi
Ülkede geçerli olan para birimi Türk Lirasıdır. 1 Dolar 6.98 Türk Lirasına, 1 Euro 7.55 Türk Lirasına tekabül eder. (Nisan 2020 verilerine göre.)
Türkiye’nin Etnik Yapısı
%78.1 Türk, % 13.4 Kürt, % 1.5 Laz ve %7 Diğer
Türkiye’ye Ulaşım
Vize
117 ülke vatandaşı Türkiye vizesinden ya muaf ya da internetten e-vizeye tabidir.83 ülke vatandaşı ise Türkiye diplomatik temsilciliklerden zorunlu vize başvurusuna tabidir. Türkiye 2014 yılında e-vize’ye geçiş yapmıştır.
Türkiye’nin 90 güne kadar vize istemediği ülkeler: Almanya, Arjantin, Bolivya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Danimarka, Ekvator, El Salvador, Fas, Finlandiya, Fransa, Güney Kore, Hong Kong, Honduras, İran, İsrail, İsveç, İsviçre, İzlanda, Japonya, Kazakistan, Lihtenştayn, Lüksemburg, Makedonya, Malezya, Monako, Nikaragua, San Marino, Singapur, Şili, Tacikistan, Trinidad-Tobago, Tunus, Uruguay, Vatikan, Yeni Zelanda, Yunanistan.
Türkiye’nin 60 güne kadar vize istemediği ülkeler: Rusya- Hırvatistan ve Türkiye’nin 30 güne kadar vize istemediği ülkeler Kosta Rika – Kırgızistan’dır.
Türkiye bazı AB ülkelerini vizeyi muaf tutuyorken, Hollanda, Portekiz, Polonya, İngiltere ve İspanya’yı vizeyi zorunlu tutmaktadır. Amerika’da vize için zorunludur.
Türkiye’nin vize başvuru ücreti 353 Türk Lirasıdır.
Ülke Dışı Ulaşım
Türkiye’ye ulusal hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları ile 124 ülkeden uçuş yapılabiliyor. Ayrıca Türkiye’de 50 ilde, 56 havaalanı bulunmaktadır.(Atatürk Havaalanı dahil)
Ülke İçi Şehirler Arası Ulaşım
Türkiye’de şehirler arası ulaşımda havayolu, karayolu ve ray sistemi kullanılmaktadır. En çok tercih edilen ulaşım karayoludur. Daha sonra havayolu ve ray sistemi gelir. Türkiye’nin Ankara ve İstanbul arası yolcululuğu ülkenin en kalabalık ulaşım hattıdır. Ulaşım sisteminin 3 ağı da birbirine yakın fiyatlardadır. Türkiye’de ulaşım oldukça uygun,rahat ve konforludur.
Şehir İçi Ulaşım
Şehir içi ulaşımda Türkiye’nin tüm illerinin kullandığı ulaşım kartı vardır. Her il kartı özeldir, başka bir şehirde kullanılamaz. Şehiriçi ulaşımda otobüs ve dolmuş en yaygın iki ulaşım aracıdır. Daha sonra tramvay ve metro gelir.

Türkiye’nin Ekonomisi
Türkiye ekonomisi, Uluslararası Para Fonu tarafından gelişmekte olan, piyasa ekonomisi olarak tanımlanan bir ekonomidir. Türkiye, dünyanın yeni sanayileşen ülkeleri arasında görülür.
Türkiye, nominal GSYİH’ya göre dünyanın 18. en büyük ekonomisi ve SAGP GSYİH’ya göre 13. en büyük ekonomisine sahip olarak değerlendirilir.
Türkiye, 2016 yılı itibari ile, nüfusun çoğunluğunun müslüman olduğu ülkeler arasında Endonezya’dan sonra ikinci büyük ekonomidir. Türkiye’yi, Suudi Arabistan ve İran izler.
Türkiye’de Resmi Tatiller
1 Ocak: Yılbaşı
23 Nisan: Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs: Emek ve Dayanışma Günü
19 Mayıs: Atatürk’ü Anma, Gençli ve Spor Bayramı
15 Temmuz: Demokrasi ve Milli Birlik Günü
30 Ağustos: Zafer Bayramı
29 Ekim: Cumhuriyet Bayramı
Bunların yanında Ramazan ve Kurban bayramları da kutlanmaktadır.

Türkiye’den Alınabilecek Hediyeler
Türkiye, seyahatlerin dönüş veya gidiş yolunda aile, arkadaş ve yakın çevrenize götürebileceğiniz hediyeler arasında birçok seçenek sunuyor. Bunları bir eşya olarak düşünecek olursak; bakır cezve, kilim, nazar boncuğu ve tesbih, yiyecek olarak düşünecek olursak; Türk Kahveleri (Sade, Dibek, Memengiç) ve Türk lokumu başta olmak üzere, Gaziantep baklavası ve pişmaniye tercih edilebilir. Ek olarak, Türkiye’den çıkarken alacağınız hediyelerin yanına kartpostal da eklemeyi unutmayın.
Türkiye’de Konaklama
Türkiye’de konaklama seçenekleri genel olarak otel ve pansiyonlara yönelik. Türkiye’de hostel sistemi kullanılmıyor. Bazı oteller ve devletin kurumlarında (öğretmenevi) gibi paylaşımlı odalar var. Ülkede genel olarak ev, oda kiralama sistemi de yaygınlaşmış durumda.Türkiye’de 7 yıldızlı otel bulunmuyor. Fakat bakıldığında Dünya genelinde 7 yıldız sistemi bulunmuyor sadece Dubai, İtalya gibi ülkelerde kabul edilen 7 yıldızlı oteller, müşterilerine 5 yıldızdan fazla hizmet sunduğu için 7 yıldızlı olarak anılıyor.
Türkiye’de Hat Alma
Türkiye’de ülke genelinde 47 gsm operatör şirketi var fakat yalnızca 3 operatör hattı yaygın olarak kullanılmakta. Diğer 44 tanesi Telkoder tarafından resmi olarak tanınmamakta. Bunlar; Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom olarak biliniyor. Türkiye’de rekabet içerisinde bulunan operatörlerin hat fiyatları ve paketleri birçok nedene bağlı olarak değişmekte. En çok aboneye sahip operatör ise Turkcell.
Türkiye’nin Mutfağı
Dünya’nın en zengin mutfakları arasında olan Türk Mutfağı, yemek pişirme yöntemleri, çeşitliliği ve lezzetiyle birçok Dünya ülkesini geride bırakmaktadır. Yelpazesi oldukça geniş olan Türk Mutfağı, kendi içerisinde Güneydoğu, Orta Anadolu ve Karadeniz olarak da ayrılarak zenginliğini göstermiştir. 2004 yılında kurulan UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı içerisinde Gastronomi kategorisinde Türkiye’den Gaziantep ve Hatay şehirleri de bulunuyor. Türkiye 81 ilinde, 2 bin 205 çeşit yöresel yiyecek ve içeceğe sahip. Türkiye’nin en meşhur ve yemesi gerekli 10 yiyecek ve içecekler listesi;


Türkiye, Gaziantep: Fıstıklı Baklava


Türkiye, Adana: Adana Kebap


Türkiye, Kayseri: Kayseri Mantı


Türkiye, Bursa: İskender&Döner


Türkiye, Şanlıurfa: Lahmacun&Yayık Ayran


Türkiye, Tokat: Zeytinyağlı Sarma


Türkiye, Hatay: Künefe


Türkiye, Rize Türk Çayı& Diyarbakır Dibek Kahvesi


Türkiye, Adıyaman&Gaziantep&Şanlıurfa: Çiğköfte


Türkiye, Van: Van Kahvaltısı

Türkiye’de Gezilecek Yerler
Tarihe ev sahipliği yapan, Dünya’nın geçiş konumunda oldukça önemli bir yer oynayan, dört mevsimin adı olan Türkiye’de, Doğu’dan Batı’ya, Kuzey’den Güney’e oldukça önemli ve görülmesi gerekli seyahat yerleri var. Öncelikle; Türkiye Cumhuriyeti Baş Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı olan Ankara, Anıtkabir başta olmak üzere Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının başkenti İstanbul ile devamında 79 ilde tarihe, doğaya ve kültür seyahatlerine oldukça açık bir ülke. Türkiye’de seyahat yaz, sonbahar, kış, ilkbahar olarak her mevsim ayrı bir renk ayrı bir güzellikte yaşanmaktadır. Türkiye’nin gezilmesi gereken en önemli 20 yeri ise;


Türkiye, Ankara: Gazi M. Kemal Atatürk’ün Anıt Yeri/ Anıtkabir


Türkiye, İstanbul: İstanbul Boğazı&Ortaköy Camii


Türkiye, Adıyaman: Nemrut Dağı

Türkiye, İzmir: Efes Antik Kenti/Artemis Kültürünün En Büyük Tapınağı

Türkiye, Edirne: Selimiye Camii/Mimar Sinan’ın Ustalık Eseri


Türkiye, Nevşehir: Kapadokya/Peri Bacaları


Türkiye, Denizli: Pamukkale Travertenleri


Türkiye, Burdur: Salda Gölü/Türkiye’nin Maldivleri


Türkiye, Şanlıurfa: Göbekli Tepe/Dünyanın İlk Tapınağı


Türkiye, Çorum: Alacahöyük Ören Yeri/ Hititler’in Kültür&Sanat Merkezi


Türkiye, Van: Akdamar Adası/ Akdamar Kilisesi


Türkiye, Bursa: Cumalıkızık/Osmanlı İmparatorluğu İlk BaşkentiTürkiye, Gaziantep: Zeugma Müzesi/Çingene Kızı

Türkiye, Rize: Çamlıhemşin / Tabiatüstü Doğa


Türkiye, Trabzon: Uzungöl / Doğa’nın Kareografisi


Türkiye, Antalya: Olympos / Antik Likya Şehri


Türkiye, Kars: Ani Harabeleri / 1001 Kilise Şehri


Türkiye, Ağrı: İshak Paşa Sarayı / Dünya’da İlk Kalorifer Tesisatı


Türkiye, Mardin: Mezopatamya / Midyat


Türkiye, Muğla: Fethiye / Likya Yolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir