Yaşamı yaşanılabilir kılan taraf iyi insanların yanıdır. Mutlu bir hayatın, görünürde olmayanların, ortaya çıkışıdır sözsel anlamda. İnsanın, hayata sunacağı bir inceliktir bu. Eşine, ailesine, dostuna yansıyan bir durumdur da. Sesli konuşmaktan kaçınmalarıdır naiflikleri. Gözlerinin yorgunluğunun sebebi vardır iyi insanların. Sözlüklere bakarlar, kelimeleri incelerler, hatalarını ortaya çıkaracak kitapları okur kendilerini suçlu hissederler. Pişman olma durumu insanın vicdanıyla, düşünceleri arasında sıkışır. İnsan söz geçiremesse düşüncelerine, son bir radde aşılırsa,vicdanı asar kendini. Belki insanı birkaç adım geriye götürebilir, götürdüğü yerde bırakabilir ama dönüş sağlaması imkansızlaşır. İnsanın vicdanı kendini asarsa yaşam yok olur. İnsan, kendine vereceği cezayı bitirebilmelidir. Acısına yeter buraya kadar diyebilmelidir. Bazı acılar zamana bırakılmaz. Çünkü bazı acılar sonsuza kadar sürecek eşiğe sahiptir. İnsan ise birkaç gün susuz, birkaç hafta yemeksiz kalabilir. Vicdanın gıdası merhametidir ve insan kendine nerede merhamet edeceğini bilmelidir. İnsan kendini yok etmemeli, hayata sunacağı incelikleri asmamalıdır. Doğumunuz sadece size nefes verdi, ölümünüz de sadece sizin canınızı acıtacak, alacak. Gözyaşları elbette akacak ama kuruyacak. Kendim için yaşamaya söz vereceğim, kendimi herkesten çok seveceğim, kendimin iyisi, arkadaşlarımın iyisi, ailemin iyisi, eşimin en iyisi olacağım. El iyisi olmamak yıllar önce işlenmişti derste.

İyilik sevmektir. Sevmek ise kusursuz yaşayabilmektir. Birçok kişiyi sevmek ile tek bir kişiyi sevmek bir ayrım meselesidir. İnsanlarla yeterince tanışmış olmaktır o ayrım. Kendi görevini yaptığın her okulda, işte, hobi de kimseye önyargı ile gitmemektir önce.
Nasılsın? sorusuna
İyiyim sen? diye cevap verebilmektir.
Kırgınlık yaşamadan bir kişiye yönelmektir. Kendi içinden istemektir, zorlukları, zorakileri kabul etmez o ayrım. Yeterince tanışmış olmak ve sonrasında düşünmek gereklidir bir karar için. Hayatımda daha fazla insan tanımayı artık tercih etmiyorum diyecektir ayrım yapan insan. Bir kişiye vereceğim ilginin çoğalarak devam etmesini istiyorum diyecektir. Bir aile olmak isteyecektir. Yaşam akla bazen hareketsiz kalarak gelir, yalnız bir yürüyüş yolunda, elinde ısınmış bir bira şişesi olur. Mağazalar kepenklerini indirmeye başlayana kadar soğuk bir bira arpa suyuna dönüşür. İşlerinde ki yorgunluğu evinde atmak ister, evinde insan görmek belki biraz fazlası insancıklar görmek ister çünkü yaşamına doyum hissetmiştir. Tek başınalık bir iyilik değildir ruhuna. Sevdiği şeyleri hatırlar, tanımak, bir kişi en iyi tanımak istemesi yalnız onunla aynı evde uzun bir zaman geçirmektir. Sürekli merhabalaşmaktan öte geçemediği bir hayat ona artık ‘tanımak’ gelmez. Yol artık stabildir. İnsan’da buna entegre olan bir varlıktır. İyilikte insana entegredir. İçinde birbirlerine bağlantılıdır bu kavramlar. ‘Merhabalar’ dünyası sizi yaşamın içine taşır, yaşamın içi her şeyi barındırır, iyi ve kötü arasında tercih olmaz savrulabilirsiniz. Bir ruha, bedene yönelmek ise tek bir duygu ile hareket eder. Yaşamımdan artık sen de sorumlusun der. İnsanın yanındakine orta şeker gitme durumu yoktur ya onunla iyi ya onunla kötüsündür. Eşler seçime girmemelidir, isteklerine geç kalmamalıdırlar. Aşk tarafsızdır bu onu korkusuz ilan eder ama mantık korkak olmalıdır, canı yanabilir. Tecrübeler insana kitaplardan daha çok şey öğretir ama herkes canı yanmasından haz duymayabilir. Görünür de olmayanlara sığınırız, kendimize ders almak içinde okuruz, kendimizi mutlu etmek içinde. Kimse tarafından yargılanmayı redderiz. Bize değer veren tek şeye sahip çıkmayı biliriz. İyilik kökenlidir. İnsan kendisine sahip çıktıktan sonra belki bir ‘ahlak dersi’ daha almayız. Kabul edemeyiz, iyiliği naif sunmalıyız. Eşi bir hayat, hayatı bir eş kılmalıyız. Dostu bir hayat, hayatı bir dost kabul etmeliyiz. Aileyi bir hayat, hayatı aile kabul etmeliyiz. Yaşamın incelikleri yakalandıktan sonra nefes fazla alınabilir kılınır. Her yer bir topraktır zeytin ağacı ekili. Zarar sevgisizliktir. Aşk ise iyilik. İyi insanların ailesinde mutlu bir yaşam dilerim. Tek yöne.

Sevgi, saygı yol ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir