Eğer bir gün göçmeye karar verirsem bu dünyadan, olur da bu bana bir seçenek olarak gelirse, habersiz yakalanmassam, her yaşımı tek tek tartıya koymalarını isteyeceğim. İnsanları mutlu ettiğim günler ile kendimi mutlu ettiğim günleri siyah ve beyaz kadar net ve gözle görülür şeffaflıkta ayırmalarını dileyeceğim. İnsanlar için mutlu olduğum yılların, geldiğim son evreye kadar her geçen yıl eksilmesini görürsem, bu kararlı duruşum evrenimin içinden ‘mutlu ve özgür’ ayrılmış olmamı sağlamış olacak.
Bendeniz Evren, 26 Şubat 2023 tarihinde 25. yaşımı doldurdum. Yaşadığım memleket ortalamasının biraz üstünde bir nefes vakti hayal ettiğimde ulaşacağım rakamla bile (75yıl) hayatımın 3/1’i tamamlanmış oluyor.Bebeklik, çocukluk geçti gençliğin %50 oranda kısmını yaşadım ve döndürülemeyecek zaman diliminde devam ediyorum. Peki buraya kadar tartıda kimin için yaşam sürmüşüm? Bana göre hayat içinde birlik ve beraberlik varken ‘insan’ en zevkli dönemini yaşayabilecekken ‘başkalarını düşünmeden yaşamaya başlama’ sorunu ‘kötü insanla’ tanışmasıyla başlıyor. Peki ben bu soruya sürüklenecek, hayatımın belli bir dönemini mutsuz yaşayacak kadar kaç kötü insan veya insanlar tanıdım. Güçlü bir karakter üretme çabam beni kimlerin gerçek yüzünü erken görmeme sahip oldurdu? Size söyleyeyim, siz de sonra bana iletin. Cevap ne biliyor musunuz, en yakınlarımın yüzüne sahip oldum.
İnsan en çok yaşamayı, insanların mutluluğu için hayal ettiği ve kendinden en çok feda etttiği dönemde hayatı tanıyacak ağır tecrübeler yaşıyor. Bu da sizi en iyi tanıyan insanlardan geliyor. Hiçbir kötülük uzaklardan gelmez. Yıllar öncesinde yazmıştım, hiç kimse tanımadığı bir evi soyamaz. Araştırmalar olmadan, insanın eve giriş çıkış saati bilinmeden, kaç kişilik hayat sürdüğü bilinmeden, maddiyatı bilinmeden yapamaz. İnsan, insanın gücünü tahmin edebilir seviyede tutmadan saldırışa geçiremez. Yapabilecekleriniz hayatınız da yakınlarınızın avuçlarında. Hayatı yaşarken bunu göze alın. Şimdi size biraz karamsar bir konuşma yaptım lâkin burası bizim ‘yaşa hayatı’ demeye gittiğimiz yolun en temel taşı olacak, olmalı. Kötülüğü tanımamışlar için diyorum, olacağını tahmin ettiğim bir şey, dünya biraz daha kirlenmeye müsaittir, birazdan fazlası bile olabilir. Kirlenmek, sürekli aynısını yaşamak, dinlerin tekekrrür etmesinden gelir. Korkutucu olmak bir müsibete bel bağlanmıştır. Ya da bazen teğet geçen kazaların insan hayatında değişim açtığıda görülmüştür.
Size özgürlüğü sunacağım yer tekekrür eden kişiliklerden uzak olmanız. İnsan kimliğini değiştiremez ama boyayabilir. İnsan kendi mutluluğuna ulaşamadığında başkalarının mutluluğuna kötü bir enerji salabilir. Sizden sürekli pozitiflik isteyen bir dünya sadece rüyadır. İnsan kötü olmayı da becerebilmelidir. Dönüşmeyi, dövüşmeyi, yerle bir etmeyide becerebilmelidir.

Yaşadıklarınız her zaman tartıda kalsın. Senelerinizi düşünmek sadece yeni bir yıla girerken olmasın. Tanıştıklarınız, ders aldıklarınız, tecrübe aktardıklarınız size ya artı eklesin ya da eski çıkarsın. Kendim hep bir insan sonrası değişen hayat sorgusu yaptım, yapıyorum. Ben miydim etkilenen o muydu etkileyen diye de içimden kendime sürekli sorarım.

Kayıplar ülkesi değildir insan ilişkilerim, kazançlarımı değerli bulduğumdan daha fazla kaybederken üzülürüm. Kendim için yaşadığım bir düzenden ayrılıyorsam biraz daha su serpilir düşüncelerime, yorgun hissettiğim zamanlarda ise bir nevi kurtuluş. Tartı yaşam benimse hep ağır basıyor bana ait olmaya uzaksa beni her şeyden uzaklaştırıyor. Analizlez, sorgular ve yanıtlar tek başıma yanıtını bulabildiğim her şeyin sahibi benim bulamadığım her şeyin sahibi tanrı.

İzin verilirse tartıya çıkmama ayrılacağım gün mutlu olmak için bugünden kendimi biraz akranlarımdan fazla yoruyorum. Onlardan çok düşünüp, kendimin alt nesiline bir bakış açısı kazandıran olmak istiyorum. Beni anlayabilmene eğiliyorum, beni okumana saygı besliyorum. Sevgi saygı yol ile.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir