Balkan ülkeleri arasında yer alan küçük bir ülke Kosova. Kendi halinde, şirin bir ülke olması Balkan turu rotalarına eklenmesine önemli bir sebep. Önemli ölçüde Türk nüfusu da barındırdığından evinizde gibi hissedeceğiniz yerlerden biri denebilir. Öyle ki ülkenin bayrağında bulunan 6 yıldızdan biri, ülkede bulunan etnik gruplardan biri olan Türkleri temsil ediyor.

Kosova Hakkında Genel Bilgiler

Başkenti : Priştine
Nüfusu : 1.831.000 ( 2017 verilerine göre )
Para Birimi : Euro ( € )
Dini İnanç : %95 Müslüman, %5 Hristiyan
Konuşulan Diller : Arnavutça, Sırpça

Kosova’nın Coğrafi Konumu

Balkanların orta noktası olarak kabul edilen Kosova; Sırbistan, Kuzey Makedonya, Arnavutluk ve Karadağ ile komşudur.

Kosova’nın İklimi

Ülke genelinde karasal iklimi görülmektedir. Kış aylarında ortalama sıcaklık sıfırın altına düşerken, yaz aylarında ortalama sıcaklık 20 dereceye yükselmektedir. Ülkenin güney kesimlerinde yıl boyunca daha ılıman bir hava hakimdir.

Kosova’nın Para Birimi

Ülkede geçerli olan para birimi Euro’dur. 1 Euro yaklaşık olarak 7.36 Türk Lirasıdır. ( 2020 Nisan verilerine göre )

Kosova’ya Ulaşım
Ülke Dışı Ulaşım

Kosova, vize gerektirmeyen bir Balkan ülkesi olduğundan İstanbul üzerinden, ülkenin başkenti olan Priştine’ye Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları’nın direkt uçuşları mevcut. Uçuş ortalama 1,5 saat sürüyor.

Priştine otobüs terminalinden havaalanına giden bir otobüs hattı mevcut. Bu otobüs şehir merkezinden de geçiyor. Havaalanından şehir merkezine giderken de aynı hattan faydalanılıyor. Fiyatı kişi başı 3 euro. Otobüs bileti otobüsteki yetkiliden alınıyor. Yaklaşık 20-25 dakikada şehir merkezine varılıyor.

Ülke İçi Ulaşım

Ülke içerisinde metro ya da tramvay gibi raylı sistemler kullanılmıyor. Şehir içi otobüsleri ile her yere ulaşım sağlanıyor. Farklı alternatifler olarak taksi ve araç kiralama seçenekleri de mevcut.

Kosova’da Konaklama

Kosova bir euro ülkesi olduğundan birçok Balkan ülkesine göre daha pahalı. Ülkenin başkenti olan Priştine’de her bütçeye uygun konaklama seçenekleri mevcut. Priştine Şehir Parkı’nın çevresinde bulunan hostel fiyatları daha bütçe dostu.

Kosova’nın Ekonomisi

Avrupa’da işsizlik oranının en yüksek olduğu ülke Kosova. Oran yaklaşık %40 civarlarında. Ülke bu oranın düşürülmesi için Avrupalı ve Amerikalı yatırımcılara kapılarını açmış. Geçmiş on yıl içerisinde ciddi bir ekonomik büyüme sağlansada istenilen noktaya ulaşılamamış. Ülkenin geçim kaynaklarını; tarım, ormancılık, metal ve deri işleme, basit makine üretimi gibi sektörler oluşturuyor.

Kosova’nın Önemli Şehirleri

Başkent Priştine’nin yanı sıra ülkenin güneyinde yer alan Yakova ve Prizren şehirleri ile batısında yer alan İpek şehri de turistlerin ilgisini çeken yerlerdir.

Kosova’da Konuşulan Diller

Ülkenin resmi olarak konuşulan dilleri Sırpça ve Arnavutça olarak biliniyor. Ancak nüfusun çok büyük bir kısmı Türkçe, Boşnakça ve Romanca da konuşuyor.

Kosova’da Resmi Tatiller

1 Ocak – Yeni Yıl
7 Ocak – Ortodoks Noel Günü
17 Şubat – Bağımsızlık Günü
9 Nisan – Anayasa Günü
1 Mayıs – İşçi Günü
2 Mayıs – Ortodoks Paskalyası
9 Mayıs – Avrupa Günü
25 Aralık – Noel Günü
Ayrıca ülkede Müslümanlar tarafından Ramazan ve Kurban bayramları da kutlanıyor.

Kosova’dan Alınabilecek Hediyelikler

Ülkede hediyelik eşya alışverişinin yapılabileceği en uygun şehirler Prizren, Yakova ve İpek’tir. Kosova’nın geçim kaynağının belli bir kısmını oluşturan metal ve tel işlemeciliği ile elde edilmiş hediyelikler çoğunlukta. El işleri olarak adlandırılan örgü de hediyelik olarak çok yaygın.

Kosova’nın Mutfağı

Kosova mutfağında özellikle tüketilen ve ülkeye has olan bir yiyecek mevcut değil. Ancak et yemekleri ve deniz ürünleri, sebzeye oranla daha çok tüketiliyor.
Hala Balkan ülkelerinde olduğunuzu unutturmayacak bir yiyecek, burek. Evet, Kosova’da da tüketiliyor. Spesifik bir lokasyonu yok ama hemen her fırında sabah kahvaltısı seçeneği olarak yerini alıyor.

Ancak Arnavut lezzeti olarak bilinen trileçe tatlısı, kesinlikle hakkını veriyor. Nena Tereze Bulvarı’nın paralelinde yer alan caddedeki şirin kafelerde özellikle trileçe ve sütlaç yapılıyor. 1 dilim trileçenin ortalama fiyatı 1,5 – 2 euro.

Üniversitenin 200 metre sağında kalan Burger King fiyatları da; Deluxe Chicken Menu 3 euro, Whopper Menu 4 euro civarında. ( Mart 2020 fiyatı )

Avrupa’da yaygın olan ve Kosova’da da bulunan alışveriş merkezi Albi’den birkaç ürün fiyatı;
1 şişe su – 0.20 euro
Limon aromalı su – 0.30 euro
Milka çikolata ( maks. boyut ) – 2.95 euro
1 paket lucky strike sigara – 2,20 euro

Kosova Gezilecek Yerler
Rahibe Teresa Caddesi

Rahibe Teresa Caddesi, şehrin tam merkezinde yer alıyor. Cadde üzerindeki tüm yapılar Bizans ve Osmanlılardan kalma imiş. Yol boyunca sıra sıra dizilmiş kafeler mevcut ve daima cıvıl cıvıl.

İskender Bey Heykeli

Rahibe Teresa Caddesi’nin sonunda İskender Bey Heykeli yer alıyor. İskender Bey, Osmanlı İmparatorluğu’nun batıya yayılma hızını 30 yıl kadar bir süre savaşarak yavaşlatmış. Yerel halk tarafından çok sevilen bu heykelde İskender Bey, atı üzerinde kılıcını çekmiş olarak biçimde tasvir edilmiş.

Kosova Milli Kütüphanesi

‘Pjeter Bogdani’ olarak bilinen Milli Kütüphane, kubbelerle çevrili bir mimariye sahip. Değişik yapısıyla Priştine’deki en ilginç yapı olarak biliniyor.

Newborn Anıtı

Kosova halkının birçok sıkıntı yaşayarak elde ettiği bağımsızlığı simgelemek adına yapılmış bu anıt, Kosova’yı resmi olarak tanıyan ülkelerin bayrakları ile kaplanmış. Ve yaklaşık 10 ton ağırlığında.

Rahibe Teresa Katedrali

Bill Clinton Bulvarı üzerinde yer alan katedralin inşaatına 2011 yılında başlanmış ve hala devam ediyor. Tamamlandığında kentin en uzun binası olacağı tahmin ediliyor.

Bill Clinton Anıtı

ABD’nin eski başkanı Bill Clinton’ın görev yaptığı dönemde Kosova’nın bağımsızlığına verdiği destekten dolayı, 2009 yılında kendisine teşekkür anlamında yapılmış bir anıt. Yaklaşık 3 metre uzunluğunda.

Taşköprü

16. yüzyılın başlarında yaptırıldığı düşünülen Taşköprü, üç gözlü olarak tasarlanmış. Ancak 1979 yılında yaşanan sel felaketi ile yıkılmış. Felaketten 3 sene sonra, Yugoslav Hükümeti aslına benzeyen yeni bir köprü yaptırmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir