Benim bir anlamım var diyebilmeli insan kazanırken. Gürültü çıkarmadan yaşamayı öğrenmeli. Eğitimi sebeplice onemseyip, para kazanmaktan geri çekimemelidir. Para, özellikle eğitimli olmanın yaşantıya saygisidir. Çok fazla okunmus ve anlaşılmış kitaplarin, beklemekten değil yazmaktan, karalamaktan yıpranmış defterlerin geri dönüşüm kutusu insanın kalın cuzdanidir. Kalın cüzdan aileyi koruyan ana bir etmendir. Kadınin erkeğe, erkeğin kadına başarılı hayat sunusudur. Çocuğa gerektiği yer de asinilan özgüvenin bir parcasidir.

Para bir ödüldür. İnsanlarin sahte gıda sunmadan, evrak eksikliği bulundurmadan, kitabi yarisinda kapatmadan bir noktaya gelişinin ödüllendirilmesidir. Nerede organik bir gıda varsa orada hakiki ürün vardir. Nerede yalan yoksa orada iyilik vardir. Nerede doğru devlet varsa orada ahlak ile yaşayan toplum vardır.

Ürününden çok elden ele kendini pazarlamak için dolaşan tedarikçilerin işleyişini görürüz zaman zaman. Kendini adeta grafiğe bağlamıştır bu yaşantı. Hızlı çıkışlar ve inişler olur. Anlik kazançlar bir gece yarısı meyhaneleri kapatmaya yetecek kadardir. Sonrası uzun bir yürüyüş olur. Yeniden başa dönen,yeniden kazanılan bir hayat. Ne kadar başarılıdir derim.. Ya da hayatta başarı para mıdır? Diye sorar bu insan..

Ben eğitim, adalet, yemek, sağlık bunları yetişmiş insanlar sayesinde, alanında uzmanlaşmış insanların ellerinden kendime katkı sunmayi isterim, paranın öneminin altıni burada defalarca cizebilirim. Hayatı sade yaşayan, emekleri bedenine bir dövme olan, kokusu yardım olan, istenmemis ekmeği bir parça fazla bölen insanın özüne ihtiyacım olur buralarda.

İnsan yaşama gelerek evrene bir nüfus eklendiğini fark ettiğinde önce evren sonra kendi için açıklamalarını yaptığımıgereklilikleri kazanmaya başlar. Dönemsel düşüşler biraz bize aittir. Kendinizi hava durumuna hazırladığınız gibi kolay değildir yaşama hazırlanmak. Her gün yeni insanla tanışma ihtimaliniz var. Her gün yeni bir kelime öğrenme. Her gün yeni bir tada ulasma. Yani yenilikci bir hayattasiniz. Dünya mutfağı sizin kendinizde. Bir mutfaktan çıkan yemek nasıl ki denizleri,okyanusları aşıp ormanların oksijeninden faydalanip renkleri farklı arayışı aynı insanların mutfağına ulaşıyorsa yaratıcının bir üreticinin milyonlar olduğunu anlamalisiniz.

Bu kadar kalabalık dört mevsime hazırlanan bir gardrop gibi değildir elbette. Tekrar eden mevsime hazırlık kolaytir. Eski dosta söz geçirmek, aileyi dinlememek alışkanlıktır. Yeniye bu tarz yaklaşım ile gelemeyip durağanikta bu örnekler gibi normalliktir.

Hayat her gün sizin uyandığıniz saatten çok önce başliyor.Burada normallige uyandığınizi hatırlatıcı bir alarminiz olucak.Size göre bir yaşantı kimseyle muhakese edilmemeli. Bu davranış dışaridan beklenmeden kendinizle başlamalı. Erken çıkılan yollar, erken kapatılan yollardir. Hayata erken başlamanın veya geç atilmanin üstünlüğü yoktur. Geç başlayan hikayelere ozenilen sabah uykuları buna kadirdir. Gece yaşamı buna kadirdir. Gün doğumu da uyanana bir kadirliktir.

Hayat üreten ve eğiten hiçbir insanı eksiltmez. Üretenden alan, eğitimi kapan kimseye yaşamı kapatmaz. Uyandığımiz her alarm etiketi buna uyumlu olsun bize yeter.

Sevgi saygı yol ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir