Kalmak diye bir sözcük vardır. Olduğu, bulunduğu yeri ve durumu korumak anlamına gelen nesnesiz eylem olarak geçer sözlükte. Bir de insan da kalmak vardır. Tarih boyunca kalacağınız insanlar olur. Kimse yerinize yeni bir tapu ekleyemez. Aileniz, bu konuma yeni fertler eklenebilir ama tapunuz silinemez. Siz o çekirdek ile hayat boyu aynı yaşamsal sıvıyı paylaşacaksınız. Ölüm, ayrılık sizi sadece fiziken uzaklaştırabilir keza üveylik hâli sadece fiziken yakınlaştırabilir. Ailenizde kaldığınız da duygulardan kaçabilir lâkin gerçekten kaçamamış olursunuz. Arkadaşlarınız, ilişkileriniz de ise tam tersi bir durum görülür. Yaşamınız ortak bir sıvı içerisinden geçmemiş bir durumdaysanız bağlarınız bir düğüm değil gibi gözükür. Yani hayatınızdan çıkan insanlar bir daha size can vermek için aranamaz. Gerekliliği olmaz. Kutsal değildir. Duygular hakimdir ilişkilerde. Duygularınız ile çok uzaklarda bulunabilecekken ‘olduğunuz yeri terk edemessiniz’. Bu da kalmaktır. Bazen bazı insanlar hayatınızı kurtarsın diye kalmasını istersiniz. Arkadaşlık ilişkileri ile iş ilişkilerinde fazlasıyla görülür. Bu birey benim hayatımı kurtarabilir der insanlar. Çıkar ilişkisi olarak adlandırılır toplumda. Sürekli veren ve alan taraf olarak siyah ile beyaz kadar kesin ayrılır insanlar. Dışarıdan yorumlanmaya çok açık olur. Bu kalmak, bana göre kahırlıdır. Hayatımda kimseye bu benim hayatımı kurtarabilir demedim. Kimseye bozulan yaşamımı düzelt demedim. Psikolojik ihtiyaçlarımı ‘ihtiyacıma yönelik kendime akil hocalık’ yaparak tamamladım. Bir gün kendimi üzdüğümü yansıttıysam bile çevreme diğer gün daha fazlasıyla toparlanmış olarak toplum karşısına çıktım. Kendi ihtiyaçlarını kendi gören bireyler pek kahır çekmeye tahammül edemezler bu durumda. Kişisel gelişimini tamamlayamamış insanlar kahır çektirmeye bayılırlar. İnsan kullanmaya aşıktırlar adeta. Onların kaldığı yer de kalmamak gereklidir. Bazı insanların yanından hızlıca kaçmak gereklidir.

Bir de bir taraf insan tanımı vardır ki bu kız/erkek arkadaşa da girer, ilişki olarakta yorumlanabilir paylaşımlar hep sevgi (aşk) ve dostluk üzerinedir. Aşk üzerine olan insan karşılıklı paylaşımları sonlandığında o gün yatağını yabancılar. Çarşafını, yorganını, yastığını kaybeder. İkili anlaşmazlıklar tarafları bu noktaya sürükleyebilir. Lâkin sabahın güneşi, akşamın güneşine döner. Her gün doğmadan batar. Çünkü yaşanan ilişki tam tersine doğururdu. Birbirini seven insanlar için hep sabah güneşi doğar. Hayat aydınlık, otobüsler boş, metrolar havadardır bu hikayede. İnsanlar ölümle burun buruna kalmaz, protein günlük tüketilebilir, dünyanın bir ucu hayal olmaz bu hikayede. İnsanın modu hayatının rengini belirler. Mevsimsel bazen destek bazen köstektir insan hikayelerine. Denizin ortasında sevişilen bir sevgiliden daha iyi bir mevsim yoktur. Kışın ortasında sıkı sıkı sarılarak ısınan bir sevgiliden daha gerçek bir aşk çıkmaz, en üst düzeydedir. İşte o noktalara değen insanlar, kadınlar, erkekler, çocuklar dahil o yerlerde hep kalırlar. U dönüşü göremedikleri yere kadar sürüklenirler. Dilerim ki mevsimler size destek olsun. Baharı yaşarken rengarenk olun.

Sözlerimin son paragrafında ise ‘kalmak’ ile ilgili söyleyeceğim en önemli şey ‘kaldığınız insanın iyi olması’. İyi insanlarda kalmak eğitiminizi size verdiği en güzel ödül olsun. İnsanlara kalburüstü yanaşmayın. Utanmayan, yorulmamış, acıyı da, mutluluğu da tartmamış ve kendi ayakları üstünde durmamış insanlardan uzak durun. İyi insan olmak için ilk şart ‘kendi ayakları üzerine kalmak’ felsefesini yazıyorum. Kendi ayakları üzerinde durmadan hayata karşı tanışıklılık durmamış kimse ‘iyi’ ve ‘kötü’ ayrımı yapamaz bu nettir. Aldığınız eğitimleri, tecrübelerinizi insan tanırken, hayatınıza insan alırken kullanın ve kaldığınız insanların bir ömür sizde yeri olsun. İzi olmayacak insana bir dakika dahil ayırmayın. İyi insanlarla ortak yaşamsal sıvınız olması için en ileriye gidin. Bir kişide kalın bir de küçük bir hikaye daha yazın. Nesiller başarılı lâkin iyi insanların sayesinde ilham verir gençlere. İyiliği başaramamış kimse özenilmez. Başarılar iyi insanların üstünden ayrılmasındır dileğim.
Yoldaşınızla hikâye yaratın.. Sevgi, saygı yol ile kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir