Hayatınızın en ama en önemli kısmını ele alıyorum bugün. Fedalarınız. Bu hayatın o kadar büyük bir yüzdeliği ki büyük oranda arkamızdan sadece bu kısmı konuşacaklar, tartışacaklar. İyilik ve kötülük rafa kalkıcak burası konuşulurken.
“Ne derseniz deyin işin ustası” da diyebilirler, “İyi olsa neye yarar hiçbir şeye yaramazdı” da diyebilirler. Üzülmeyin de sevinmeyin de çünkü insanlar hep derler. Çuvaldızı kendine batırmayı göze alamayanlar eleştiride bulunmayı severler. Çok zorluk çekmiş bir hayat hikayesi çevresinde ki tüm olumsuzlukların sahiplerine anlayış üretebilir. Acıyı küçümsetmez, işi aşağılamaz. Bunu ancak çektiği zorluk derecesinin insanı hayattan koparacak seviyeye getiren anlar. Kendi kendine başarmıştır. Dibi ve yükselişi görmüş insanın, başkasının takdirine, eleştirisine ihtiyaçı kalmamıştır.
Hataların yerini ezberler insan yine de üstüne basar. Hayat bugün bir dakikalığına değişimi bırakmadığı gibi insanın düşünceleri de buna eşittir, hep yek. Bilinmelidir ki her yeni bir kazanım insan düşüncesi ile üretilmiştir. Teknolojik gelişimi sağlayanda, insanların arasında köprü kuranda insandır. Bu insanın çok yönlülüğü ile ilgili bir durumdur. Çok yönlü bir insanda iyi bir ünvan almaya çok yakındır. İnsana dokunmayla başlar hayat, maddeleri keşfeder, birleşime yeterliliği sağlayamadığında yardım alır, topluluk adı altında buluşur. Liderlik böyle kazanılır, ünvan böyle değerli bir yere ulaşır.
Emeklilik günü mutlu olmalıdır. Emekliliğe bir süreç vardır. Bazısı bir ömür vasıfsız çalışır bazısı 20 yıl bazısı 30 yıl ünvan ile beslenmiştir. Çalışırken sürdürülebilir duyguların iyi hissettirmesi fedalarınıza aittir. Ünvan sahipleri verdikçe çoğalır. Böylece bol torun sahibi güzel bir dede olunur.
Mutluluklar hakim olur hayata. İyi bir iş, güzel bir eş, kutu bir ev, yatak da sıcak bir seks olduğunda. Doğallık hakimdir, kitaplara günah yazılmadan sürdürülen hayatta. Kendine mutluluk sağladığın her şeyin bir tık fazlasını eşine sunman gereklidir. Çift kişilik bir yaşamı tek görendir kazanan, geriye baktığında eşinden teşekkür alan en iyi ünvanı kapan olur.

Erken yaşta sefa olarak sürdürdüğün bir işi dışarıdan feda olarak görenler olduğunda birkaç adım önde olursun. Hayat, insanın elinden tuttuğu ne varsa onu sevmesiyle güzelleşiyor. İşinin elinden severek tuttuğunda bir ömür alacağın sefa, eşinin elinden tuttuğunda bir ömür alacağın haz, hobilerini tuttuğunda alacağın takdir ve nice benzer durumlar senin bakışına bağlı. Severek yapılan bir işte yanlışlara tecrübe olarak bakar insan, eleştiriye açık olur. İşin sahibi kendisi olmasa dahil bir müdür, patron sana ‘hata’ kusmaz. Öğrenmeye açık bir öğrenci yanlış bir fikirden asla azar yemez. Hayat sevdikçe sürekli pozitifleşir. Masallar diyarı değildir mutluluk veren ‘iyi insanlar diyarıdır’.
Ara ara hayat sorgusunu güncellemen gerekli. İsteklilerine hiç başlayamadan geçen büyük bir zaman dilimi kayıp görülmemeli. İnsan
“Bir ara onu yapmayı istemiştim ama hiç dokunmamışım, dokunmayan insan istemez ki” diyebilmeli. İstekleri üreten biz olduğumuz gibi vazgeçişlerimizde bizim ellerimizde. Çevre kontrolü altına girip zoraki kalkıştığımız bir hayat düzenin de patlaklar vermek oldukça müsaitleşir. “Kirli bir yere girip, kirlenmeden çıkabilir miyim” düşüncesi insanı bir yere kadar rahatlatır. Kirlendiğin an da hiçbir diyar sana yar olmaz. Kazanılmış mutsuzluk deriz buna. Göz göre göre atılan bir adımdır.
Yönelişin, o durumu istemediğini anladığında, yeni bir bakışa olmalı. Güncellenen bir sorgu geleceğe pozitif bakış getirir. İşine, eşine, ailene, arkadaşına tatlı bir sohbet uyandırır. Sohbet doğuran insan olmak önemlidir. İşinde başarılı olmak bir ömür özgüvene sahip olmak demektir, sevilirsin.
Mutluluk paylaşıldıkça, ünvanınız kalıcı olur.

FEDA İNSANI YAŞATIR
Sevgi saygı yol ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir