Beşeri demek insan demek, insanla ilgili olan kavram demek. İnsan yaratılışına değgin bir sözlük karşılığı demek. Benim için beşeri demek toprak demek, toprağın üstünde ki can demek. Beşeri dendiğinde insanın değdiği her şeyi içine alıyorum. Bir köpeğin patisi istendiğinde kendisinden ‘tamam’ kelimesini duyamamak ama patisini kaldırdığını görmek gelir aklıma. Bir çiçeğin küsebileceğini hatırlarım. İnsanın, insana kötü dokunuşunda canının acıdığını biliriz ve bu bir tecrübedir ki ormanda vahşi hayvanlara yanaşmaz, bitkilere el sürmeyiz. İnsanla ilgili olan tecrübeyi her alanda isimlendirerek kullanabiliriz. O yüzden büyük bir hareketi, evrenin yürüyüşünü, içine aldığımız en önemli yapının ismidir Beşeri.

Beşeri, iyiyi, kötüyü, mutluyu, mutsuzu, korkuyu, cesareti anlatabilmenizin yoludur. Tecrübelerinizi yaşadıktan sonra çevrenize anlatırken sunacağınız örnekler hep ‘beşeri’ ile başlayacaktır. ‘Birtakım insanlar, otobüsteki kalabalık, banka sırası, okul bahçesi, sınav salonu gibi örnekler ve daha fazlası ‘beşeri’ ile tanımlanabilir.

Beşeri, aşkıda en iyi tanımlayan kelimedir. Aşk evrende sadece insanın yaşadığı bir duygu hali değildir. Toprağın üstünde ki tüm varlıkların nefesi canları değil aşklarıdır. İnsan etkilendiği bir kalbi görmemiştir, dokunmamıştır ki ona bir vicdan beslemiş, onun üzüntüsüne gözyaşı dökebilecek değere ulaşmıştır. Kalbin sevincini alan gözler ise mavi bir kelebek ışıltısı ile bilinçsiz bir gülümseme yaşamıştır. Açık konuşmak gerekirse bir çift göğüse gözyaşı dökmemiştir insanoğlu. Belki de en çok nefesimizin kaynağını insanın fiziksel görünümünden değil içine beslediğimiz duygudan aldığımız burada apaçık belli olur. Biz beşeri ile insana değğin maneviyatı tam anlamıyla yaşamış oluruz.

Beşerî, hayallere gerçek yürüyüşün yansımasıdır. Her hayalin insana değğin olduğu bilinir. En özgür hayal bile kurumlara bağlanmıştır. İnsanın serbest dolaşma özgürlüğü engellenmiştir. Doğduğu toprak dışına ücretsiz bir seyahat bile çember içine alınmıştır. Benim yol kathettiğim beşeri bu konuya yoğunlaşır. İnsanın özgürlüğüne ulaşması için yeni cümleler üretir ve bunları sözlüğün içine alır. İnsanlara ‘sizin’ yarattığınız problem der benim beşeri sözlük yapım. Bir hayale ulaşamadığım da ağzımdan çıkan kelime tektir ‘beşeri’. İnsan’ın yarattığı nüfus kadar doğmasını kabul etmediği bir konudur ‘beşeri’. İnsan doğar, insan yaşar, insan ölür.

Beşeri, gerçek bir hikayedir. Burada ki beşeri size dokunan, dokunmuş olan, dokunacak olan her kelimeyi içine alacaktır. Size açıklayacak, örnekleyecektir. Hayatından örnekler verecektir. Beşeri bittiğinde her şey daha fark edilir kılınacaktır. Hayatın içinde ‘kelimeleri’ yakalama farkı yaşanacaktır. Hayatımı canlı tuttuğum an fark ettim beşeriyi. Nasıl yapabilirdim başka? Sorguladım, günlerce, gecelerce ulaştığım ilk an gibi tekti, bir kelime, birçok anlam, sonsuz fikir, değişimler, tecrübeler, kabulleniş evresi ile bitti cümlelerim, çizdi kalemim. Hayatımı canlı tuttuğumdan beri daha mutlu hissediyorum. Mutsuzluğu okuyacak ama yaşamayacaksınız. Sizi mutsuzluğunuzun nedenini gösterecek kelimeler ama sizi üzmeyecek. Fark ettiğiniz her an daha canlı kalacaksınız. Hayatın en büyük numarasını çözdü ‘Beşeri’. İyi okumalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir