25 yaşına gelmiş bir insanın tek başına yaşam sürmüş olması gereklidir. Bu üniversite yılları olur, iş hayatı olur hatta tatil zamanlari bile olur. Haftalık yalnız geçirilen vakit aylara, aylar yıllara uzadıkça erkeğin olgunluk dönemi ile yaşlılık dönemi arasında yaşadığı olumsuz hadiselere bakış açısı daha hafiflestirilmis olacaktır.
Peki nedir bu hafiflestirilmis olumsuzluk? Hafiflestirilmis olumsuzluk erken yaşta yaşanilan kötü hadiseleri kabullenerek büyümeye devam etmektir. Yasama ben seni de gördüm, yaşadım diyebilmektir. Daha yaşını almamışken yaşadığı üzüntüleri, çevresinde ilk hikayelerin ana kahramanınin kendisi olduğunu fark ettiğinde gelecek yıllarin anlatıcısı, soyleyicisi, yazarı olacağını bilmektir. Yani çok önceden yaşamış olmak, hadiseleri göğüsünde yumuşatıp hayata öyle indirgemektir. Ailesine genç bir akıl hocası, arkadaşlarlarina hikaye anlatıcisi, ilişkisine bir koruyucu olmaktır.
25 yaşından önce tek yaşamayanlar korkusuzdurlar. Tek başına vakit geçirmekten korkmazlar. Vakitte onlari genel anlamda yalnız birakmamaya gayret gösterir. Yani hep bir tek başıma her şeyi basiririm arzusu hakimdir ama tek başına bir şey basarmadan önce, her seyden önce, evin unutulmuş mutfak ışığını kapatacak kişisinin yalnız kendi ayakları olması gereklidir. İnsan o ışığı kapattıktan sonra her şeyi başarır ama hiçbir şey başarmak istemez.
Biraz hikâye sallantılı durur ama gerçektir ki insan tek başına yaşadığında korkuları çoğalan bir varlıktır. Bir de ailesiyle görüşme sevgisine ulaşamama korkusu, bir yaşama kadın dahil edememe korkusu, gece yarısı içilen bir bardak suda kendini boğma korkusu.
25 yaşının öncesinde insanlar, yatak seçmeyen, ev seçmeyen bir fikirde olur. Hatta insanların hayallerini, arzularını çok basite indirgeyebilirler. Bunu yalnız hayat sürmekten uzak insanlar yapar. Hayatlari gün doğumunda batan, gün batımında kalkan bir hikayedir. Bu hikâye insanin coğrafyasina terstir. Erken kalkan yol alırdir burada. Yalniz yaşayan bilir. Çayın bile saati vardır, bayat bekleme süresi hesaplanir. Zaman erken kalkan ile erken yalnız kalana hızlıdır. Beklemeden, dinlemeden, söz geçirilmemis hikâyeler, gerçekleştirilmiş hikayeler değer görür bu coğrafyada. 25 yaşından önce tek yaşamak yalnız bu coğrafya için konuştuğum bir farkedilistir. Biliriz ki kimse, etrafını insanlar sararak bir noktaya gelmiş birisinin dönüş biletine aitlik hissetmez. Herkes mücadele sever, herkes mücadele takdir edemez. Dökülen terlerin öncesi gözyaşıdir. Yalniz yaşayanların bugun bu yazıyı okurken rahatlık hissayatıdir.
Burada 25 öncesi tek yaşama alışma yazısıni bu hayat hikayesinde avantaj olarak okuyor olsanizda bu doğum ‘tercih edilmemiş, kaderinize yazılmış’ olduğu için, hayatın korkutan, gülümseten, ağlatan, heyecan durduran ve en önemlisi tahmin edilemeyen bir yanı olduğu için, bir sonra ki yaşına ayak bastığında, yaşayışina verebileceği tepkiyi an geldiğinde görmesi de insanı düşünmekten uzak tutmuş, tepkinin temizliğiyle hiçbir zaman heyecanı kaybetmemis kılar.

İşte burada anlattığımız kısım bir başka coğrafyaya sığdırılmaz. Başka bir ülke yaşama bambaşka başlar ve buradan oraya giden yolcular aynı hikâyeden kopmakta zorlanır. Ayak uydurma pes noktasına geldiğinde kendine çekme doğar. İnsan çemberinde barinamadigi insanı, çember içine almaya çalışır. 25 yaş öncesi tek başına yaşanan yaşam erasmusta ev, çemberini çizdikten sonra yaşanan yaşam mapus arkadaşı aramaktir. İnsan düşmemisse tekerlikli bir sandalyeye hangi yöne yurumek isterse oraya yurebilecegini bilmelidir. Voltanin hangi yöne gideceği çok eskiden belirlenmistir. Beğenme arzusu değildir bu, kulaktan gelen tecrübelere doymak, kendi içinden çıkmama isteğidir. Çemberinizi koruyun.

Son olarak 25 yaş her hissettiğimiz yaş gibi bir öneme sahiptir ama gençliğe heyecanlı bakış açısıyla, gençliğe olgun bakış açısı arasında kalmıştır. Yaşam onu iki geri bir ileri de taşıyabilir, iki ileri bir geride sürebilir. Burada hayatında alacağı konu başlıklarına göre doyma, tamamlama arzusunda ilerlerse yeniye kapı iki ileri bir geri olan, akan hayat deriz buna, duruma ayak uydurur ve yaşadığı en verimli dönem olur. Eğer iki geri bir ileri olursa yasanmamisliga yönelim insanı hayattan her bir yıl daha kaçirmak demektir. Tekrar ediyorum tek başınaligin ötesinde her yaşınız zamanınız, paranız, aile ilişkilerinize müteşekkir olmalidir. Bu hikâye sağlam oturtuldugu sürece iki ileri bir geri yeri gelir hep iki olur. O noktayı ‘hizli yasam’ adı altında konuşmak dileğiyle.

Sevgi saygı yol ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir