”Demir ağlarla ördük ana yurdu dört baştan” dizelerinde geçtiği gibiydi Türkiye’nin tren hatları. Ülkemizin her bölgesini kapsayan çok güzel  tren hatlarımız var. Bazıları günlerce seyahat edilse de  doyulamayacak, bazıları bir simit gevreği ve ayranın son yudumunda bitecek kadar kısa tren hatlarımız. Bölgesel trenler, benim için çok özel ve huzurlu yolculuklar oluyor her zaman. Bazen beni  Doğu Anadolu’dan İç Anadolu’ya, bazen Akdeniz’den, Güneydoğu’ya taşıyorlar. İçlerinde yüzlerce hikaye, sayısız fotoğraf karesi barındırıyorlar. Yörenin insanını da, yörenin memleket kokusunu da barındırıyorlar.Yolculuk üzerinde bazen peynir kokuları karışıyor insanın ruhuna, bazen yörenin dili dolanıyor insanın kalbine. Her durak yeni bir başlangıç oluyor sanki. Çünkü, senin durağın son duraksa eğer, her durak vedalaştığın kadar, insanı da alıyorsun içine. El uzatıyorsun, yemek uzatıyorsun, belki de en önemlisi sohbet uzatıyorsun. Bazen kendine kendini uzatıyorsun, tıngır mıngır giderken tren sen kendi içine yol alıyorsun. Buraya ekleyeceğim daha çok tren hattı var ama önceliği manzaralarının unutulmaz olanlarını seçiyorum. İşte, Türkiye’nin en güzel tren rotaları;

Ankara – Kars: Doğu Ekspresi

Yolculuk, Ankara Eski Gar’dan, Kars’a kadar yaklaşık 25 saat sürüyor. Tren içerisinde yemekli vagon, pulman ve örtülü kuşetli vagon bulunmakta. Yolculuk’un mevsim önerisi, Ocak sonu, Mart başı.

Not: Doğu Ekspresi’ne özel bir yazı yazmıştım. Doğu Anadolu sekmesinin içerisinde bulabilirsiniz. Ayrıca yatak, yemek ve bir çok konuyla alakalı detaylı bilgilendirmede yazının içeriğinde mevcuttur.

ANKARA/ERZİNCAN

Ankara – Tatvan / Bitlis: Van Gölü Ekspresi

Yolculuk, Ankara Eski Gar’dan Tatvan’a yaklaşk 26 saat sürüyor. Tren içerisinde yemekli vagon, pulman vagon, örtülü kuşetli ve yataklı vagon bulunuyor. Yolculuk’un mevsim önerisi, Şubat başı, Nisan sonu.

PULMAN/KORİDOR

Ankara – Kurtalan / Siirt: Güney Kurtalan Ekspresi

Yolculuk, Ankara Eski Gar’dan, Kurtalan’a yaklaşık 25 saat sürüyor.  Tren içerisinde yemekli vagon, pulman vagon, örtülü kuşetli ve yataklı vagon bulunuyor. Yolculuk’un mevsim önerisi, Eylül başı, Kasım sonu.

Konya – Adana: Toros Ekspresi

Yolculuk, Konya Garı’ndan, Adana’ya yaklaşık 6 saat sürüyor. Tren içerisinde sadece pulman vagon bulunmaktadır. Yolculuk’un mevsim önerisi, Ağustos başı, Kasım sonu.

İstanbul – Sakarya: Ada Ekspresi

Yolculuk, İstanbul, Pendik Garı’ndan başlayıp, Adapazarı Garı’na yaklaşık 2 saat sürüyor. Tren içerisinde sadece pulman vagon bulunmaktadır. Yolculuk’un mevsim önerisi, Nisan başı, Mayıs sonudur.

Not: Ada Ekspresi hattı 4 yıl boyunca sayamayacağım kadar fazla kullandığım, sapanca manzarasını izlemeye doyamadığım bir hat ve buranın fotoğrafları şuan başka bir bellekte. Daha sonra güncellemeyle beraber buraya güzel fotoğraflar ekleyeceğim.

BÖLGESEL MANZARALAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir