Ukrayna,  serbest ve yakın ulaşımın, diğer Avrupa ülkelerine oranla ucuz seyahatin, eğlencenin ve farklı kültürlerin tadını alabileceğiniz; Sovyet Rusya’nın dağılımından sonra 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmiş bir ülkedir.

Ukrayna Hakkında Genel Bilgiler

Başkenti : Kiev
Nüfusu : 43,877 (2020 verilerine göre)
Para Birimi : Ukrayna Grivnası
Dini İnanç : Hristiyan
Konuşulan Diller : Ukraynaca, Rusça

Ukrayna’nın Coğrafi Konumu

Ukrayna Doğu Avrupa bölgesi içerisinde bulunan, doğusunda ve kuzeydoğusunda Rusya, kuzeybatısında Beyaz Rusya, batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatısında Romanya ve Moldova ile komşu bir ülkedir.

Ukrayna’nın İklimi

Ukrayna, ılıman karasal iklime sahip bir ülke.  Kuzey’de olması sebebiyle Türkiye’ye göre daha soğuktur. Ülkenin kışları kuzeydoğu’da ortalama sıcaklığı -8 derecesindeyken, güneybatısında  ortalama sıcaklık +5 dereceye kadar çıkar. Kuzey’de 130 gün süren kış, Güney’de, yarı yarıya düşmektedir.

Ukrayna’nın Para Birimi

Ülkede geçerli olan para birimi Grivna’dır. 1 TL yaklaşık olarak 4.01 Ukrayna Grivnasıdır.. ( 2020 Nisan verilerine göre )

Ukrayna’nın  Etnik Yapısı
Ukraynalı % 77,8; Rus % 17,3; Diğer % 4,9 (Kırım Tatarı % 0,5, Kırım’da %13)

Ukrayna’ya Ulaşım

Ülke Dışı Ulaşım

Ukrayna, vize gerektirmeyen bir Avrupa ülkesi olduğundan dolayı, Başkent Kiev, Lviv, Kherson, Odessa, Kharkov, Zaporijya, İvano-Frankivsk ve Dnipropetrovsk’e Türkiye’den direkt uçuş bulunuyor. Uçuşlar ortalama 1 saat 30 dakika sürüyor.

Diğer bir alternatif ise Deniz yoluyla ulaşım

İstanbul Haydarpaşa Limanın’dan çarşamba günü  00.00’da kalkan gemi Odessa’ya cuma günü sabah 08.00’de varırken, İstanbul’dan pazar sabahı 08.00’de hareket eden gemi Odessa’ya pazartesi sabah 09.00’da ulaşıyor. Yolculuk ortalama 1 gün 3 saat civarında sürüyor. Tek yön yetişkin yolcu ücreti 100 euro, otomobille yolculuk yapacaklar  için ise 450 euro ücret ödemek gerekiyor. (Fiyatlar Değişkenlik Gösterebilir)

Ülke İçi Şehirler Arası Ulaşım

Ukrayna’da şehirler arası ulaşım için alternatifi hava,kara ve ray sistemiyle sağlanıyor. En uygun ve en rahat yoluysa tren oluyor. Ukrayna’da bulunan 2 farklı tren türü var. Bunlar, ekspres (hızlı) ve kömürle ısıtılan normal tren. İkisinin arasında yüksek bir fiyat farkı olmasının  beraberinde verdikleri konforda yine birbiriyle fark yaratacak şekilde işlenmiş.Örnek olarak daha trene binmeden, eğer biletiniz ekspress ise free wifi’nin, rahat koltukların bulunduğu bekleme salonunda beklerken, normal tren biletiyle yine bu odaya girmek için +30 grivna ücret ödüyorsunuz, ödemediğiniz takdirde evsizlerin işgal ettiği ana bekleme yerinde ya ayakta kalıyorsunuz. Tren fiyatları şehirler arası mesafeye göre değişiklik gösteriyor olsada kendi yaptığım yolculuklarım ve bilet fiyatları şekildeydi; Kiev-Kharkiv normal tren 324 grivna, Kharkiv-Lviv ekspres tren 1184 grivna, Lviv-Kiev normal tren 162 grivna.  (Bu fiyatlar yataklı oda kişi başı fiyatlarıdır eğer pulman da (koltuk) seyahat ederseniz daha uygun fiyatlar. 2019)

Şehir İçi Ulaşım

Şehir içi ulaşımı genel olarak metro ve tramvay ile yapılıyor. Tek seferlik metro bileti 8 grivna.    (2019 ) Şehir’de aynı zamanda Uber ulaşım sistemi’de yaygın ve fazlaca tercih ediliyor. Özellikle havaalanı, tren garı gibi seyahat başlangıç noktalarına yüksek bir ücret ödemeden ulaşabilirsiniz.

Ukrayna’nın Ekonomisi

Başlıca ticaret ortakları: Rusya, Almanya, Çin, Belarus, Türkiye, Polonya

Başlıca ihracat kalemleri: Gıda ve tarım ürünleri, metaller, tel, kablo, azotlu mineral, gübre

Başlıca ithalat kalemleri: Yakıt ve enerji, ilaç, otomobil, makine ve ekipman, kimyasal ürünler

Ukrayna’yla ekonomik ve beşeri ilişkilerin güçlendirilmesi hedefi doğrultusunda 1 Haziran 2017 tarihinde kimlikle seyahat uygulamasına geçilmiştir. 2019 yılında ülkemizi 1.5 milyonu  aşkın Ukraynalı turist ziyaret etmiştir.

Ukrayna’nın Önemli Şehirleri

Başkent Kiev’in yanı sıra ülkenin kültür başkenti olarak bilinen Lviv, denize kıyısıyla beraber yaz ayları yerli ve yabancı turistin uğrak noktası Odessa ve diğer şehirlere göre daha ucuz uçak biletiyle bilinen, genellikle daha az turistin bulunduğu, kendi soğuk ama şehirin seyahati sıcak Kharkov’la beraber , bu şehirler Ukrayna Gezi Defteri içerisinde en çok tercih edilen şehirler arasındadır.

Ukrayna’da Resmi Tatiller

4-7 Ocak: Noel tatili

8 Mart: Dünya Kadınlar  Günü.

19 Nisan: Paskalya.

1 Mayıs: İşçi Bayramı.

9 Mayıs: Zafer Bayramı.

7 Haziran: Hamsin Yortusu.

28 Haziran: Anayasa Günü.

24 Ağustos: Bağımsızlık Günü.

14 Ekim: Ukrayna Savunma Günü.

25 Aralık: Katolik Noeli.

Ukrayna’dan Alınabilecek Hediyelikler

Desenli Paskalya Yumurtaları, Matruşka, Lviv Çikolatası, Sopilka, Bal, Vinok  ve Ukrayna Vodkası, Ukrayna’ya özgü, gittiğiniz her şehirde rahatlıkla bulabileceğiniz en meşhur el zanaatı yapımları ve tadlarıdır.

Ukrayna’da Konaklama

2021

KAPSÜL HOSTEL KİEV

2021

Eğer amacınız sadece geceyi geçirmek ve temizlik konusunda çok titiz biri değilseniz 2,3 dolara hostel bulmanız mümkün. Eğer biraz daha seçici olayım derseniz 8, 10 dolara güzel bir hostelde konaklayabilirsiniz. Ukrayna seyahatim’de Tıu Kreschatik hostelde 8 dolara kalmıştım, beğenmiştim. Konum olarak da Kievin en meşhur caddesi Kreschatik üzerindeydi.

Ukrayna’da Hat

Ukrayna’da bilinen 3 tane operatör şirketi bulunuyor. Bunlar turkcell, vodafone, birde Ukrayna’nın kendi hattı. Biz havaalanından vodafone’nun sınırsız internet kullanımlı hattını 8 dolara almıştık. Dilerseniz kullanacağınız internete göre daha az gb, daha ucuz hat alabilirsiniz. Ek olarak ülke’nin birçok yerinde free wife hizmeti bulunuyor.

Ukrayna ‘nın Mutfağı

Ukrayna’da yemek kültürü Türk mutfağına benzerlik gösteriyor. Pilav, hamur işleri (mantı) ve tavuk eti ürünleri oldukça fazla tercih ediliyor. Et olarak’da domuz eti Ukrayna’da çok fazla tercih edilen gıdalar arasında. Kahvaltı genel olarak ya kruvasan ya da sandviç ile yapılıyor. Ukrayna’nın içecek kültüründeyse genel olarak alkol ve kahve hakim. Gece hayatıyla meşhur şehiri Odessa başta olmak üzere ülkenin genelinde alkol sadece bar, disco tarzı dükkanların değil, sokak ve meydanlarında en çok tercih edilen içeceği durumunda. Bunun yanında yine kahve kültürü ve yapımı kendi yöresel olarak oldukça gelişmiş Ukrayna, kendi bünyesine dışarıdan kahve markalarının girmesini istemiyor. Ukrayna’nın birçok yerinde bulunan Aroma kava kahve dükkanı ve freshline sandviç markası oldukça popüler, uygun ve lezzetli.

Ukrayna’da Gezilecek Yerler

KİEV

Chernobyl – Pripyat

Çernobil Faciası, 26 Nisan 1986 tarihinde Sovyetler Birliği’ne bağlı Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin Pripyat şehri yakınlarındaki Çernobil Nükleer Santrali’nin 4 numaralı reaktöründe gerçekleşen nükleer kazadır.

Ukrayna’nın en önemli yerlerinden biri şüphesiz Çernobil. Sadece Kiev’den Pripyat şehrine tur organizasyonları bulunuyor (2021)

2021

KİEV ki

Ukrayna’nın Başkent’i, Goethe’nin, ‘İçinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde şehir ilk defa görüyorum dediği’, Kiev.

Özgürlük Meydanı ve Khreshchatyk Caddesi

Kiev’in merkez meydanı ve en ünlü caddesidir. Haftasonları trafiğe kapatılarak, halk, gösterile ve eğlenceye açılır.

Andryivski Yokuşu ve Podil

Şehirin en renkli caddelerinden biri olan Andryivki, tarihi binaları görüp, Sovyet dönemi aksesuarları ve yöresel kıyafetlerini satın alabileceğiniz, Ukrayna’da unutmayacağınız yerlerdendir. Yokuşun sonunda Kiev’in en eski semti Podil, ticaret ve zanakaatların bulunduğu bir bölge. Gece hayatı’da oldukça renkli.

Mariyinsky Sarayı

Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kiev’deki resmi tören ikametgahıdır.                  

Aziz Sofya Katedrali

Türkiye, İstanbul’daki Ayasofya’ya  rakip olması için tasarlanmıştır. Aziz Sofya Katedral’i, 1990 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiş.

II. Dünya Savaşı Müzesi ve Anavatan Heykeli

1974’te açılan savaş müzesinde ‘Kahramanlar ölmez, sonsuza kadar yaşar’ sözü karşılıyor ziyaretçilerini. Adımlar biraz ilerledikten sonra Sovyetlerin Hitler Zaferi sonrasında yapılmış devasa anıtı gözlerinizden, gökyüzüne yükseliyor. Bahçeye dizilmiş yan yan askeri tankların içerisinden geçerken savaşın seslerini kulaklarınızda hissederek müzeye giriş yapıyorsunuz. Müze içerisinde askerlerin kişisel eşyaları, döneme ait mektupları, madalyaları, askeri araç gereçleri, Nazilerin, Ukrayna’da nasıl bir işkence yaptığını anlatan hitlerin ordusunun işkence aletleri ve bunları görsel ile daha detaylandıran belgeseller ve fotoğraflara ulaşıyorsunuz. Bir de askerlerin mumyalanmış heykellerine.

Arsenalna Metro İstasyonu

Kiev’in 1 numaralı metro hattında bulunan Arsenalna, dünyanın en derin metro istasyonu olarak biliniyor. Derinliği 105 metre olan bu istasyonda, metro hattına inmeniz 5 dakika sürüyor. Please, sit down.

St. Michael Altın Kubbeli Katedral

St. Michael Altın Kubbeli Katedrali, 12. yüzyılın başlarında inşa edilmiş. Katedralin tepesinde bulunan Başmelek Mikail anıtı oldukça dikkat çekici.

LVİV

Ukrayna’nın en batısında bulunan, Polonya’ya komşu, tarih ve kültürün bir arada olduğu benimde Ukrayna seyahatim’de en iyi şehir olarak seçtiğim, aynı zamanda da kiliseleri, müzeleri, opera binası vb bir çok değeriyle beraber adı Dünya Miras Listesi’nde bulunan şehirdir, Lviv.

2021

Rynok Meydan’ı

Lviv’in 500 yıllık merkez meydanıdır. Mimarisi oldukça etkileyeci olan Lviv’in yenilenme çalışmalarında Rönesans stili kullanılmıştır.

Opera Binası

Svobody Caddesi üzerinde bulunan, 1897 yılında inşa edilen Opera Binası, Ukrayna’nın en büyük, Avrupa’nın en iyi albeni merkezlerinden birtanesidir. İçerisinde opera, bale ve diğer sanatsal gösterimleri gerçekleşmektedir.

Dominikan Katedrali ve Manastırı

Ukrayna Prensi Lev Danylovych’in eşi Macaristan Prensesi Constance’ın isteği doğrultusunda 12. yüzyılda inşaa edilmiştir. Şehrin en büyük ve en eski dini yapısı olan Dominic Katedrali’nin yıkılmak üzere olan binası üzerine yapılmıştır.

St. George Katedrali

Batı ve Ukrayna  mimarisi karışımı bir eser olarak ortaya çıkan,1760 yılında tamamlanan kilise içerisinde Aziz George heykeli ve Meryem Anaya ait olduğu düşünülen ikon bulunuyor.

Lviv Masoch Café / Kırbaç Bar

2021

Lviv Çikolata Fabrikası

2021

Adı tatlıyla anılan, Avrupa’yı lezzetiyle kendine bağlayan şehir Lviv’in, en özel ve en güzel çikolatalarının bulunduğu dükkan. Giriş katında bulunan imalahatnesiyle sürekli olarak taze ve çeşitli ürünler çıkarken hem yapılışını izleyebiliyor hem bilgisini alabiliyor hem de bu tatlı evrenin 39 farklı çeşit çikolata’dan tadma fırsatı yakalayabiliyorsunuz.

ODESSA

KHARKİV

Kharkiv, Ukrayna’nın ikinci büyük şehri, Oblastı’nın idari merkezidir. Kışları en soğuk geçiren şehirlerinden birtanesi olan Kharkow turistik bir şehir olmasada, ucuz uçak biletinin kazanım noktası olduğundan her gün daha çok insan’ı ağırlamaktadır.

Maxim Gorky Park

Kentte gerçekleştirilen büyük kutlamalara ve düzenlenen festivallere ev sahipliği yapan, içerisinde lunapark’ın, teleferiğin olduğu, insanların spor yapıp, dans ettiği Ukrayna’nın en güzel parklarından biridir. Adını, Sovyetler Birliği’nde sosyalist gerçekçi edebiyatın öncüsü olmuş Maksim Gorky’den almıştır.

Özgürlük Meydanı

Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti ilan edilmesinin ardından inşa edilmiş, Avrupa’nın en büyük meydanlarından birtanesidir.

Mirror Stream

Kharkiv’in en dikkat çekici mimari eserlerinden birisi olan Mirror Stream, UNESCO Ansiklopedisinde listelenmiştir. 2. Dünya Savaşı’nda kazanılan zaferin anısına dikilmiştir. Yerel halkın buluşma ve dinlenme noktalarından biridir. Sumskaya Caddesi üzerindedir.

Kharkiv Buz Pisti

 Avrupa’nın en büyük meydanlarından biri olan Özgürlük Meydanı’ın bir bölgesine kurulmuş olan buz pisti, Ukrayna’nın en büyük buz pisti unvavını taşıyor.

Termometre Meydanı

Adını fotoğrafta gördüğünüz termometre’den alıyor. Kharkiv, gerçekten soğuk bir şehir .

Holy Annunciation Katedrali

Annunciation Katedrali, Doğu Avrupa’nın en büyük Ortodoks katedrali unvanını taşır. Karşısından nehir (kış aylarında donuyor) akan kilise, yerel mimar’ı Mikhail Lovtsov’un tasarımlarıyla 2 Ekim 1888’de tamamlandı. Kilise 1901’de kutsandı ve daha önceki Müjde kilisesi yıkıldı.

UKRAYNA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir