Kapadokya Bölgesi, tarihin ve doğanın, dünya içerisinde en karakteristik yapısal yaşam alanlarından bir tanesidir. Oluşumu 60 milyon yıl öncesine dayanan Kapadokya Bölgesi, insan yaşamını Paleolitik Çağ dönemi içerisinde kabul etmiş ve o günden bugüne insanlar mağaraları, peri bacalarının içini oyup, fresklerle süsleyerek binlerce yıllık yaşlı medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır. Kapadokya, anahat olarak Nevşehir, Kırşehir, Aksaray, Kayseri ve Niğde sınırlarıyla beraber geniş bir ağı kapsamaktadır. Krokinin en yoğun kayalık oluşum bölgesi ve turistik olarak en çok ziyaret edilen bölgesiyse daha dar bir alanı kapsamaktadır. Buralar; Uçhisar, Ürgüp, Avanos, Göreme, Derinkuyu, Kaymaklı ve çevresinden ibarettir.
Kapadokya, insanların kıtalar ötesinden rüyalara uyandığı, 50 metre derinliğinde yeraltı şehrinden, 8000 feet yüksekliğe uzanıp kızıl güneşi selamladığı, üç dağın arasında olan güzel atlar ülkesidir.
Benim gözümden Kapadokya’da, seyahatin bir süresi ve tamam noktası yoktur. Göğü ve toprağı kapsayan bütünlüğü, özgün oyuşumları, gece ve gündüz yaşamı, mevsim geçişlerinde üstüne geçirdiği renk cümbüşüyle benim için düşü bitmeyen bir yol Kapadokya. Yerlilerin, turistlerin, gezginlerin kameralarının merceği, insanın her adımında kendine bir ütopya oluşumudur. O yüzden bir listesi yoktur buranın, o yüzden bir sırası yoktur bu yazının. Mutlu sonsuzun yaşandığı, bembeyaz güvercinlerin, özgürlüğüne bir mektup olan Kapadokya.
İşte bu güzel atlar diyarının, düşlerin başladığı konum ve fotoğrafları. Gezilecek yerleri;
Nevşehir, Göreme: Balon Kalkış Saha Tepesi

Bilgilendirme Balon fiyatları, yaz sezonun da 1000-1200 liralara ulaşıyorken pandemi dolasıyla 500-600 liralara kadar inmiş durumda.


Nevşehir, Uçhisar: Uçhisar Kalesi


Nevşehir, Avanos, Paşabağları; Zelve Açık Hava Müzesi

Bilgilendirme: Zelve, Paşabağlarına müze kart ile giriş yapabilirsiniz.


Nevşehir, Göreme: Panorama Salkım Tepesi


Nevşehir, Uçhisar: Güvercinlik Vadisi

Nevşehir, Ürgüp: Asmalı Konak

Nevşehir, Ürgüp: Turasan Şarap Evi

Nevşehir, Göreme: Hasan Dağı

Nevşehir, Ürgüp: Erciyes Dağı/Sultan Sazlığı Yolu

Nevşehir, Avanos: Yeraltı Şehiri & Çömlekçisi

Nevşehir, Avanos: Saç Müzesi

Nevşehir, Avanos: Asma Köprü / Sallanan Tahta Köprü

Nevşehir, Hacıbektaş: Hacı Bektaş Veli Türbesi

Nevşehir, Merkez: Nevşehir Kalesi

Nevşehir, Kapadokya: Aksaray Bölgesi Ihlara Vadisi

Nevşehir, Kapadokya: Aksaray Bölgesi Tuz Gölü

KAPADOKYA

KAPADOKYA HER MEVSİM GÜZELDİR..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir