İnsanın modern, teknolojik zamanda ki ilerleyişine yetişebilmek için kendimize zaman zaman testler yapmamız gerek.
Örnek; insanlar ne yaptığımı bilmediğinde beni nasıl tercih edebilir diye bir soruluk test hazırlamalı ve cevabını belli bir süre kapsamlı düşündükten sonra cevabı kağıda yazmalı.
Bu sürecte yazacağı cevabı aklından geçirirken, yazacağı maddeye net karar kılmadan, cevaba yönelik örnekleri de ayna karşısında kendine sunmalı.
Kendisine verdiği örnekler biraz özeleştiri niteliğinde de olmalı. Açık iş arama platformların da bilgilerimin tümünü yaymadığım zaman da, görüşmeye çağırılan bir deneme elemanı bile olmamam, uzun süreçler alıyordu diyebilmeli. Yeteri kadar dikkat çekmem için kendimin daha üstünü göstermem de özeleştirinin ardından bir avantaj düşüncesi kazanabilirim diye motivasyon sağlamalı.
Yani insan modern dünyanın içinde hayatını sürdürebilecek ana maddeleri kazanmak için bile pazarlayıcı olmalı. Bu kazanılan temel seviye ihtiyaçlardan sonra ancak yaşamın keyif veren ihtiyaçlarına yol açılacağını bilmeli.
İnsan için üretilmiş en kaliteli besin olarak görülen yumurtaya ulaşmak ‘yaşamın sadece burundan nefes alınan tarafı’. Oradan sonra yumurtayı farklı yiyecek maddeleriyle kullanmak ise geniş bakış açısı.
İnsan, kendini zaman zaman başka insanlar tarafından kullandırmalı. Çünkü tamamen sizin hayat kontrolünüz de olan, emir ve istekleriniz ile işleyen hayat bir noktada sıfır çizmeye mahkumdur. Bugün sizin yetenekleriniz, çalışkanlığınızın iş yerinde, okulda, sevgililikte, arkadaşlıkta bir dönem bile kullanıldığında siz hiç hayatınıza değmeyecek konuya sahip olarak ayrıldığınızı düşüneceksiniz ama yıllar size onu bir tecrübe erbabı olarak yeniden karşısınıza çıkaracak. Özellikle gençlik yıllarında birçok konuyla muhatıp olmuş insanlar yaşlarının almasıyla beraber geçirdikleri o zor süreçlere hayatlarında bir devlet memurunun doğu görevi gibi bakmalıdır. Burada yaşama bazen kader, bazen görev diyebiliyor olacak . Yılların getirisi olan ve ‘insan yaşattığını yaşamadan göçüp gitmezmiş inancı’ ile güçlü bir kişilikle karşılaştığı durumlara karşı toplum önüne söz sahibi olarak çıkacak. İnsan kullandığı tanrı kuluyla elbette o dünya içinde yeniden hesaplaşacaktır. Tanrı, burada kulunu elbette kullanan tarafa geçirecektir. Tanrı sadece zamana bırakır, unutturur. O yüzden sizin kimseden kullandırılmamak için kaçmanıza gerek yoktur. Bugün kullandığınız her şey size geri dönecektir.
Sosyal medya konusunda insanın yaşamı tamamen ele alınıyor artık. Bizleri hem daha güçlü hem de daha pasif yapabilecek bir güce sahip. Sosyal medya da pasiflik belki daha kolay anlaşılabilir, örneğin paylaşımsız kullanmak, izleyici olmak ve burada haset hissetmek (farketmeyen yüzler). Güç tarafı ise en yüksek noktada parayla sonra hayatın kaçınco dalına tutunma veya kaçıncı teknolojiyi takip edebilmeyle alakalı. Açıkcası benim güç gördüğüm kısım kendini gösterdikten sonra aldığın tepkiye dayanma kısmı. İnsan, insana ne kadar dayanabilir görmek için burada en büyük mücadele oynanır. Tüm özçekimleriniz, ayna pozlarınız seyahat pozlarınız, yemek & alkol pozlarınız, aile, arkadaş, sevgili pozlarınız, manzara çekimleriniz ve günlük hikayeleriniz sahada aktif ve güçlü kimliğiniz ile alakalı bir durum. Bu tüm paylaşımlarınız sizlere yeni bir insan, dost, eş kazandırabilecek ve size tam tersi düşman da belleyecek güce sahip.
Eğer kendinize bir iş aradığınız da nasıl ki tüm becerilerinizi ortaya koyuyorsunuz, kendinize bir kitle veya arkadaş(sevgili, dost) aradığınızda da sahip olmanız gerekenler profillerinizi güncel tutmanız. İnsan her zaman ilgi alanlarının olduğu kısımda başka insanlarla buluşur. Buna belki benim yaşamımda verebileceğim en iyi örnek ‘din’. Dini yönde yaptığım herhangi bir araştırma, takip olmadığı için dine yönelik tek fikir aldığım kısım ailem. Yani bugün her konuda konuşabilir olmak demek ilgiyi nerede aradığına bağlı demek. Bugün bırakın araştırma çevresinde tanışacağınız insanları sadece bir youtube videosu izleyerek bile birçok konudan sohbet açıp, size devamlılığı sağlayacak insanlarla bağ kurabilirsiniz. Bu tabiki şey değildir, insanlara bir soru veya fikir yöneltme ve herkesten bunun karşılığını alma. Bahsettiğim şey bu değil. İnsan zaten on kişiye sorduğu sorudan on cevap alabilir günümüz dünyasında lakin bir kişinin cevabı onu tutar. O kişi de o işe araştırma yapmış, araştırma yapma sevgisine sahip kişidir. O yüzden bugün izlemediğim bir videodan, yapmadığım araştırmadan kendimi sorumlu tutmadan çevreme bunun varlığı yok diyemem.

Son olarak insan sosyal ağlarda kendisine yönelik ilgi alanları toplayarak bugün iş yerinde ulaşamadığı, akrabaları ile ulaşamadığı, arkadaşlarıyla ulaşamadığı çevreye ulaşır ve hayat standartını yükseltir. Teknolojiye yakınlık demek hayat standartını yukarıda tutmak demektir ki bu asla unutulmamalıdır.
Eski, vintage şeylerden hepimiz keyif alırız lakin dünyanın öbür ucuna ulaşacağımız kadar kuvvetli bir alt yapıya karşı saklanmak bize herhangi bir şey katmaz.
Tırnak içinde söyleyeceğim, “Eğer istiyorsak kendimizi öne çıkarmalı ve iş yerine yolladığımız dolu dolu cvler gibi hayatlarımızı öne çıkarmalıyız”. Bu yolculukta kendimizi kullandırıcak insanlara rastlayacağımızı da ekleyerek zor tecrübelere bel bükmeden rahat ve istenilen bir hayat yaşanmayacağını en azından, dünyanın zinde olan genç nesinden kopmadan yaşanmayacağını, net olarak söyleyebilirim.

Sen yirmi yaşındaysan yirmi hareket et. Sen otuzssan otur hareket et. Bazen onbeş bazen 45 olabilirsin lakin oradan aşağıya düşmen uzun sürmesin. Çünkü ne kadar uzun kalırsan yeniden eski yerine dönmen o kadar zor olur.
Sosyal medya da yaşında güzel. Gazete küpürleri de yaşında güzeldi. Söylediklerim, ulaşmanı istediğim insanlar sadece coğrafyana yönelik değil. Network denilen ismi dünyaya harmanlamanı diliyorum. Yaşadığın her şey birileri tarafından yaşanacak ama isim sana ait olacak. İsminle ne kadar fark ettirirsen kendini o kadar çok yaşarsın. Sosyal medya modern dünyada ölümden sonra yaşayan tek yer. Kimse mezaları tekrar tekrar ziyaret etmez ama portföyüne defalarca gelebilir. Geride ne bıraktığını aklından çıkarmadan kullan ve çevren de kimse tarafından kazanamadığın herhangi bir konuyu orada yakala ve hayatı ıskalama.
Sosyal medya bir seçenek. Tercih eden için yazılmıştır. İstek içerisinden gelmelidir.
Başarı her zaman içinden gelir. Yüklenmez veya devredilmez.
Bu arada bazen devredildiği sanılır.
Sadece sanılır.
Sevgi saygı yol ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir