Merhabalar dostlar, yaz ayından mevsim olarak ayrılsakta hala devam eden sıcaklıklardan dolayı etkisini devam ettiren, yağış verilerinin eski güz dönemleriyle karşılaştırdığımızda eksikliğinin analizini aldığımız bu zamanlarda, yaşadığımız evrenin artık bir mevsim kayması sürecinde olduğunu yaşatarak bize gösteren Eylül ayının ilk haftasını tamamlıyoruz. Yaprakların önce sararan, sonra turuncuya boyanan ardından renk cümbüşünü yaşadığımız, yavaş yavaş, kendini kışa bırakan bu mevsimin, kamp severlerin en sevdiği dönemi olduğu için sizlere Sonbahara Özel Kamp Yeri Rotaları çıkarıyorum. Sizinde varsa önerilerinizi aşağıya yorum olarak bekliyorum. Dilerim ki birgün sonbahar kampında ortak hareket ederiz. Şimdilik sizlere iyi yolculuklar..

Yedigöller, Mengen, Bolu:

Bolu’ya bağlı Yedigöller Milli Parkı, merkezden 42 km uzaklıkta bulunuyor. Yedigöller’in en güzel mevsimi fikrimce sonbahar ama kış hariç Yedigölleri’in her mevsim yoğun turist ağırlamakta olduğunu görüyorum. Burada kamp yaparken güvende olacağınızı söylemek isterim.

Giriş: Ücretli

Otopark: Mevcut

Sülüklü Göl, Mudurnu, Bolu:

Haritalarda Bolu’ya bağlı bir göl olsada daha çok Sakarya’nın bir gölü olarak bilinir çünkü Sakarya’dan ulaşımı daha yakındır. Akyazı, Kuzuluk üzeri ulaşım sağlanır. Yolun bir kısmı stabilize, son birkaç kilometresi tırmanıştır, alçak araçların altını sürtme ihtimali vardır.

Giriş: Ücretli

Otopark: Mevcut

Keremali Yaylası, Akyazı, Sakarya:

Fikrimce hala popüler bir kamp noktası değil ama ben arazi aracı sahibi olsam ilk tercihimi buradan kullanırdım. Yollar gerçekten bozuk ama manzarası ve sakinliği bir o kadar güzel.

Giriş: Ücretsiz

Otopark: Serbest

Torkul Gölü, Uğurlu Köyü, Düzce:

Düzce’ye gizli doğa cenneti derler ki bu yazıda da oldukça yer verdim. Onlardan sadece bir tanesi. En güzel zamanı sonbahar.

Giriş: Ücretsiz

Otopark: Serbest

Erikli Yaylası, Çınarcık, Yalova:

İstanbul’a bir akbil mesafesinde yakın olması çok önemli. Eskihisar Topçular feribotu ve sonrasında dolmuşları kullanarak ulaşabilirsiniz. Çadırlara özel alanlar ayrılmış ve size dere yatağı üzerinde uyanmak gibi bir hayal tanınmış. Harika bir yer. Kalın giyinin.

Giriş: Ücretli

Otopark: Mevcut

Pürenli Yaylası, Gölyaka, Düzce:

Rengarenk ağaçlar için bu yolu tercih etmelisiniz. İnanamayacaksınız manzaralar bu yolda. Tek gitmeyin ama dostlarınızla bol bol eğlenin. Mis gibi havası var.

Giriş: Ücretsiz

Otopark: Serbest

Polonezköy, Beykoz, İstanbul:

İstanbul’un içinde bir doğa harikası. Oldukça büyük bir orman. İçinde yürüyüş parkuru mevcut. Son zamanlarda kamp yasak deniyor ama akşam 5’den sonra kimse kontrol etmiyor. Sadece fazlaca köpek mevcut. +4000 köpek bu bölgede yaşıyor. Sadece buraya değil tüm yaylalara mama ile gitmenizi öneririm.

Giriş: Ücretsiz

Otopark: Mevcut

Bozcaarmut Göleti, Pazaryeri, Bilecik:

Bu göletin iki güzel mevsimi var biri sonbahar biri kış. Ben kışın iki kez ziyaret ettim. İnanılmaz güzel ve sessizdi. Öğlen gelenler olsada gece kalmayı tercih eden çok az insan var. Keyifler sizin olsun.

Giriş: Ücretsiz

Otopark: Serbest

Şahinler Göleti, Kızılcahamam, Ankara:

Ankara’nın etrafında çok güzel alanlar var Şahinler’de bunlardan birisi. Ankaralılar çok sever, sonbaharda burası dolar taşar. İyi eğlenceler

Giriş: Ücretsiz

Otopark: Mevcut

Ulugöl, Gölköy, Ordu:

Ordu’nun hatta genel anlamda Doğu Karadeniz’in güzellikleri say say bitmez. Sayarken atlamayacağım yerleden biride bu göl. Her mevsim harika bir yansımaya sahip. Sonbahar bir tık kendini öne çıkarmış. Dikkatli olmakta fayda var.

Giriş: Ücretli

Otopark: Mevcut

Karagöl, Borçka, Artvin:

Karadeniz’in en doğusuna doğru gidilir. Artvin’de bir kahve içilir lakin döke,saça. O kadar dağ o kadar orman o kadar nefes bir şehir ki kahve düz durmaz. Betonlardan oldukça uzak bir yer yemyeşil. Bu gölette en meşhur iki taneden biri. Diğeri Şavşat. Borçka kamp yapmak için bir tık daha uygun.

Giriş: Ücretli

Otopark: Mevcut

Yenice Ormanları, Saray, Karabük:

İç Anadolu’nun meşhur Yenicesi. Adı gezginlerin kulağından düşmez. O yollar sonbaharda bitsin istenmez. Bir yer bulalım dersin hepsi birbirinden güzel ayırt edemezssin. Kalın giyinin.

Giriş: Ücretsiz

Otopark: Serbest

Dokuzdere Göleti, Keşan, Edirne:

Edirne’nin en güzel yerleri Keşan civarında. Burası Mecidiye adlı köy. Tesis Demircioğlu Kamping. Kurbağa sesleri inanılmaz huzur yansıtıyor. Burada kendinizi mutlu hissedeceksiniz. Tek eksisi özel yerleşim olması extra artısı tuvalet,duş ve güvenlik. Tercih sizin.

Giriş: Ücretli

Otopark: Mevcut

Poyrazlar Gölü, Adapazarı, Sakarya:

Sakarya’da merkeze yakın bir göl. Her mevsim insan ağırlar. Ama en çok sonbahar ile ilkbaharda dolar taşar. Güzel bir kamp yeri bulundumu tadından yenmez. Rahat uyku yeri.

Giriş: Ücretli

Otopark: Mevcut

Kıyıköy, Vize, Kırklareli:

İstanbul’un yerlisini ağırlamaya alışmaya başlamıştır. Artık doğuya değilde kuzeye kamp yapma Kıyıköy ve İğneada öncülüğünde başlamıştır. Her mevsim değil İlkbahar Yaz Sonbahar harikuladedir.

Kamp yeri seçilirse;

Giriş: Ücretli yoksa Serbest

Otopark: Mevcut

Aytepe, Başiskele, Kocaeli:

İstanbul’a yakın bir lokasyonda olan her alan mevsimi geldiğinde patlama yaşar. Kocaeli’nin Kartepe’si kışın nasılsa Aytepe’side oldukça sonbahar ve ilkbahar misafiri ağırlamayı sever. Buraya etkinlik yapan gruplarda katılır. Gitmeden bilgi almakta fayda var.

Giriş: Ücretli

Otopark: Mevcut

Sonbahar 2023 rotalarına yeni yerler eklenmeye devam edecektir. En başında dediğim gibi sizlerin de önerilerini bekliyorum.

Bazı fotoğraflar alıntılanmıştır.

Sevgi, saygı, yol ile..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir