Polonezköy Meydanı

İstanbul’un arka bahçesinde bulunan, doğanın eşsiz güzelliğinin korunduğu, ormanın renginin ışıltısı, kendi kabuğunda yabani hayvanları barındıran ama bunu bir tehlikeye mahal vermeden hazırlanmış yürüyüş parkuru, restoranların tokatlı aşçıların lezzetli elleriyle süslenmiş mutfağı, tarihi yolculuklara uzanan özel hikayesiyle İstanbul Beykoz’un özel yerleşiminlerinden birtanesidir Polonezköy.

Polonezköy Tarihi

Polonya Bayrağı

1775 yılında Avusturya, Rusya, Prusya aralarında Polonya’yı paylaşmaya yönelik anlaşma imzalarlar. Yalnız Osmanlı İmparatorluğu Polonya’nın parçalanmasını kabul etmez. Osmanlı’nın dostane yaklaşımı sayesinde Osmanlı topraklarına ait İstanbul, polonyalı siyasi göçmenlerin sığınağı haline gelir. Fransa’da yaşayan Polonyalı Prens Polonya Ayaklanması Sürgün Lideri Adam Czarytorski, bu dostluk tavrına karşılık İstanbul’a gelir Osmanlı’nın yanına iştirak eder. İki alay askerle Adam, Polonezköy topraklarında Polonya temsilciliği kurar.

Detaylı Tarih Bilgilendirmesi

Adının Hikayesi

Önceleri Osmanlılar tarafından Adamköy olarak adlandırılan (Kurucusunun ismi) bu Polonyalılar köyü daha sonra Polonya Karyesi ( Karye: Köy) olarak adlandırıldı. Uzun süre Osmanlı topraklarında kalmalarına rağmen taabiyet (bağlılık) problemi yaşayan Polonyalı göçmenlere, Osmanlı Devleti 1894 yılında nüfus sayımına tabii tutarak vatandaşlık belgesi verdi. 1923 yılında ‘Polonezköy’ olarak adlandırıldı ve etnik bir kimlik kazanıldı.

Orman Country Giriş Yolu

Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy’ün en ilgi çeken yeri hiç şüphesiz ormanı ve yürüyüş parkuru. Her mevsim yürümeye müsait olan Yürüyüş Parkuru, yazları ve kışları ağaçların kendilerini bir şemsiye gibi kapatmasından dolayı sıcaktan ve yağmurdan etkilenmiyor. Orman yürüyüş parkuru uzunluğu 4750 metre ve orman girişi büyük bir ücretsiz otopark, bir tuvalet, bir kafeterya barındırıyor. Orman içerisinde konaklama şuan yasaklanmış durumda. Orman içerisinde mangal, piknik, tüm ateşli aktiviteler ve sigara kullanımı yasak.

Polonezköy Otelleri

Dr. Kuşhan Hotel

Dr. Kuşhan Hotel’i dört yıldızlı bir zayıflama oteli. Burada diyet menüleri, spa ve spor egzersizleri mevcut ve tatilde zayıflayın sloganıyla yönetiliyor. Dr. Muzaffer Kuşhan’ın özel program takibi ile (Genel Cerrahi Uzmanı) müşterilerine kilo verme üzerine yoğunlaşıyorlar. Ben de buranın aynı zaman da Spor Eğitmeni ve Sosyal Medya Uzmanıyım.

Diyet Hamburger.

Granat Polonezköy & Otel Restaurant

Synosse Park Otel

Polonezköy, yeşilliğinin içerisinde birçok otel barındıran bir otel turizm bölgesi. Burada diyet otelinden, aqua parklı otele, düğün-nişan-doğum günü organizasyonlarına kadar her türlü organizasyona ev sahipliği yapan işletme bulmanız mümkün.

Polonezköy Restaurantları

Polonezköy restaurantları, et bölümünden oldukça gelişmiştir. Bölgede yeşilin bolluğu, bunu mutfaklara lezzet olarak yansıtmıştır. Ve yine Polonezköy kahvaltısı bu bölgede oldukça tercih edilen gastronomi turizmine destek olunan yerlerdendir.

Halim Et & Kahvaltı

En iyi et restaurantı.
Onur ve Mert ile

Polonezköy Cafeleri

İO Coffee

Bahçe
Saat akşam 19.00’da kapanıyor.

Leonardo Restaurant & Cafe

Haftaiçi 10-11 Haftasonu 12-1’e kadar açık.
Atakan ve Büşra ile.
Mehmet ile.

1842 Bistro Cafe & Restaurant

Kıymalı gözlemesi gerçekten başarılı.

Polonezköy Tabiat Parkı & Parkur Cafe

Saatleri belirsiz.

Polonezköy Cafeleri veya kafetaryaları, iç dizaynına önem vermiş, müşteri ilişkileri kuvvetli garsonların çalıştığı, yemekleri ve içecekleri doğal lezzete sahiptir. Haftaiçi en geç 10-11 haftasonu (cuma – cumartesi -pazar) 12-1’e kadar açıklardır.

Polonezköy Ulaşım

Polonezköy ulaşım konusunda biraz problemli bir bölgedir. İstanbul’un dışında kaldığı için bu konuda okul dönemi içerisinde yeterli otobüs bulunsa da, yaz aylarında otobüs problemi vardır. Yazın Kavacıktan kalkan otobüsler sabah ve akşam olmak üzere 2 kez buraya ulaşım sağlarlar. Numarası (137-2) veya sadece üstünde Polonezköy yazar. Taksi ile Kavacık – Polonezköy 110 lira tutmaktadır güncel. (2022 Ağustos)

Polonezköy Meydanı

Polonezköy meydanında iki market, bir berber, bir kahvehane ve bir İş Bankası atmsi bulunur.

Polonezköy MÜZELERİ & KÜLTÜR MERKEZLERİ

Zosia Rizi Hatıra Evi

Arıcılık Müzesi

Cam Sanatı Geri Dönüşüm Atölyesi

100 Türk Lirası.

Polonezköy Hayvanat Bahçesi

Polonezköy Hayvanat Bahçesi, hayvanlar ile yakın vakit geçirebileceğiniz, doğal yaşam alanlarında bulunan, serbest olan (tehlikesiz) hayvanları besleyebileceğiniz bir doğal yaşam parkı.

2022 Tam Bilet: 130 İndirimli Bilet 70 TL.

ORMAN FOTOĞRAF

Yaralı Baykuş
Yengeç
Leonardo Restaurant

Polonezköy gerçekten keşfedildiğinde ve tadı alındığında tekrar tekrar gelinecek bir yerleşim yeri. Ormanın büyüsüne kapılan her bir yürüyüş sevdalısı burada gerçekten uzun seneler vakit geçirebilir. Polonezköy sizleri bekliyor. Yol açık, yola çık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir