Interrail Nedir? Interrail Global Pass Nedir?

Interrail ve Interrail Global Pass aslında bir tren biletidir arkadaşlar. Aralarında ki tek fark ‘Interrail tek bir ülkeye giriş hakkını, Interrail Global Pass tüm Avrupa ülkelere giriş hakkını sunacak bileti size sunar. Anlam olarak aynı yolculuğu barındırdığı için sadece Interrail olarak bilinir. Genel olarak tanımlarsak Avrupa Demiryolları tarafından işletilen ve uygulanan Avrupa’da toplam 30 ülkede seyahat edebileceğiniz bir bilet türüdür.

Interrail, Türkiye’yi kapsıyor mu?

Evet, 30 ülkenin içerisinde Türkiye’de bu biletin alıp, diğer ülkelere doğru yolculuğa başlayabilirsiniz.

Interrail hangi ülkelerde geçerli?

Türkiye, Yunanistan, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan,Hollanda, İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ, Almanya, Avusturya, Belçika, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya.

Interrail’i herkes alabilir mi? Kimler alabilir?

Interrail biletini tüm seyahat severler alabilirler, herhangi bir zorunluluk yoktur. Sadece gireceğiniz ülkelere gerekli tek bir vizeyi  (yeşil pasaport sahipleri hariç) almanız gerekmektedir.

Interrail bileti nasıl  ve nereden satın alınabilir?

Interrail Pass biletini TCDD’nin uluslararası bilet satışı yapılan tüm açık garlarıyla, diğer bilet satışı yapan Gençtur, Gemini Turizm, Global Vizyon, Viking Turizm, Ray Tur gibi seyahat acentelerinden satın alınabilmektedir.

Interrail kaç gün sürüyor? İstediğimiz kadar trenle seyahat edebilir miyiz?

Interrail Global Pass biletleri yolcunun isteğine bağlı olarak

1 ay geçerlilik süresi içinde 3 günlük (Flexi)

1 ay geçerlilik süresi içinde 5 günlük (Flexi)

1 ay geçerlilik süresi içinde 7 günlük (Flexi)

2 ay geçerlilik süresi içinde 10 günlük (Flexi)

2 ay geçerlilik süresi içinde 15 günlük (Flexi)

15 gün sürekli geçerli,

22 gün sürekli geçerli ve

1, 2 ve 3 ay sürekli geçerli olmak üzere,

Interrail Bir Ülke Pass biletleri ise 1 aylık süre içerisinde 3, 4, 5, 6 ve 8 günlük olarak düzenlenebilmektedir.

Flexi sistemi nedir?

Flexi sistemi genel olarak sizin alacağınız biletin kaç kere trene biniş hakkınız olacağını söyleyen bir sistemdir. Eğer siz 1 aylık geçerliliği olan ve 3 günlük flexi barındıran bir bileti alırsanız 1 aylık Avrupa yolculuğunuz içerisinde (daha kısası da olabilir) sadece 3 kez trene binebilirsiniz.

Genel olarak flexi sistemi ekonomik durumunuza göre size seçenekler sunuyor. Ona göre de ücretlendirmeleri değişiyor.

Interrail hangi tarih aralıklarında yapılabilir? Tarih zorunluluğu var mı? Ne kadar önceden alınabilir?

Hayır, interrail belli tarih aralıklarında değil yılın 365 günü yapılabilir. Siz ne zaman başlatmak istiyorsanız yolculuğunuzu ona uygun tarihte biletinizi satın alabilir, en erken biletinizi 3 ay önceden alabilirsiniz.

Interrail alırken hangi evraklar istenmekte? Ödemeyi hangi para birimi ile yapacağım?

Interrail biletinizi alırken bulunduğunuz ülkenin para birimiyle yapabilirsiniz. Türkiye’de TL ödemek zorundasınız. Biletinizi alırken bilet ücretiniz ve pasaportunuz olması gerekmekte. Biletinizin üstüne pasaport numaranız işlenmektedir.

*Pasaport nasıl alınır? Öğrenci Pasaportu nasıl alınır?

Interrail konaklama ve yemek kısımlarını karşılıyor mu?

Hayır, Interrail biletiniz sadece bineceğiniz treni kapsar. Başka herhangi bir masrafınıza karışmaz.

Interrail için Vize gerekli mi?

Eğer, Avrupa vatandaşı değilseniz yeşil pasaportunuz yok  ve daha önceden aldığınız schengen vizeniz bulunmuyor ise Avrupa ülkelerinde geçerli olan schengen vizesi almalısınız. Bunu yolculuğunuza başlamadan önce yapmalısınız.

Schengen vizesi nedir? Nasıl alınır?

Schengen vizesi Avrupa’nın 33 ülkesinde geçerli olan tek bir vize türüdür. Schengen vizesinden önce Türkiye’den yurtdışına yapacağınız yolcuklarınız da gideceğiniz her ülke için örneğin, Almanya ve Danimarka için ayrı ayrı vize almanız gerekiyordu. Schengen vizesi sayesinde 33 ülkeye tek bir vize almış olarak girebiliyorsunuz.

Schengen vizesini gitmek istediğiniz ülkelerden birinin ulusal sitesine girerek başvurmalısınız. Schengen vizesinin belli ücreti ve evrakları vardır bunlar genel olarak ortak olsa da bazı ülkelere başvururken yapmanız gerekenler değişebilir. Eğer biletinizi erken alıp Schengen vizesi alamadığınız taktir de biletiniz yanabilir.

Almak istediğiniz Schengen vizesini hangi ülkeden almak istediğiniz de size kalmış. Tavsiyem, Türkiye’den çıktıktan sonra ilk giriş yapacağınız ülkeden almanızdır. İlk giriş yapacağınız ülkeden değil de başka bir ülkeden alırsanız ilk giriş yapacağınız ülke de problem çıkabilir.

Interrail trenleri içerisinde sınıf farkı var mı? Farkları nelerdir?

Interrail trenleri içerisinde ülkemizde olduğu gibi farklar vardır. Bilet alırken 1. Sınıf mı 2 sınıf mı bilet istediğizi soracaklardır. Genel olarak interrail yapan insanlar özellikle genç gezginler 2. Sınıf bilet kullanırlar. 1. Sınıfa göre daha az konforludur, yatak vb konforları bulunmaz. Fakat buna bağlı olarak 1.sınıfa göre daha ucuz olur bu da seyahat sever için oldukça önemlidir.

Artı olarak iki bilet sistemi vardır. Bunlardan biri flex biri continousdur. Flex bilet size belli trene binmesi koyarken, continous sınırsız hak sunar. Fiyatlandırması ona göre artar.

Interrail de bilet indirimi var mı?

Evet var, interrail 28 yaş altı kişilere ayrı bir fiyatlandırma sunar.

Interrail Globall Pass 2020 bilet fiyatları ne kadar?

Interrail bilet fiyatlarını sadece 2. Sınıf ve Flex tür olarak paylaşacağım. Genel olarak fiyatlandırmayı görmeniz için paylaşıyorum. Daha detaylı ve daha belli olmayan 2021 fiyatlandırmasını belli olduğu tarih de tcdd taşımacılık adresinden öğrenebilirsiniz. Başka sitelerde gördüğünüz fiyatlandırmaya da kanmayınız. Muhakkak TCDD’den kesinleştirme yapınız. Bu bilet fiyatları 2020 günceldir.

2.Sınıf Globall Pass Biletleri

Öğrenci (12-27 Yaş)                                                Yetişkin (28+)

1 ay içinde 4 flex 185 Euro                                     1 ay içinde 4 flex 246 Euro 

1 ay içinde 5 flex 212 Euro                                     1 ay içinde 7 flex  282 Euro 

1 ay içinde 7 flex 251 Euro                                     1 ay içinde 10 flex 335 Euro 

2 ay içinde 10 flex 301 Euro                                   2 ay içinde 10 flex 401 Euro 

2 ay içinde 15 flex 370 Euro                                   2 ay içinde flex 493 Euro 

Flex: Binebileceğiniz tren sayısı.

GENEL OLARAK INTERRAIL TAVSİYELERİ

1.INTERRAIL BİLETİNİZİ KAYBETMEYİN YENİSİNİ VERİLMİYOR AMA SİGORTALARSANIZ GÜVENDE OLURSUNUZ

2. EŞYALARINIZA SAHİP ÇIKIN KORUMAYA ALIN

3. SUREKLİ TRENE BİNMENİZ GEREKMİYOR 5 FLEX ALIP BAZI ULKELERİ OTOSTOP, OTOBÜS, BLA BLA CAR GİBİ YOLCULUK SECENEKLERİYLE GECEBİLİRSİNİZ

4. SEYAHATİNİZ DE KULLANACAĞINIZ VE İŞE YARACAK UYGULAMALARI ALTTAKİ LİNKE KOYUYORUM KESİNLİKLE OKUYUNUZ

5. YOLCULUKTAN ASLA VAZGEÇMEYİNİZ!

İNTERRAİL TÜRKİYE NEDİR?

Daha sonra devamını yazacağım bir konu ama genel olarak Interraıl’in bilet adından ortaya çıkmış bir facebook grubudur. Ilk zamanlar kucuk kamp ve toplu şehir ziyaretleri, etkinlikleri düzenleyen grup gittikçe büyümüş ve Türkiye’nin en büyük facebook grup unvanını almıştır.Kurucusu sevgili abim, arkadaşım, dostum Bestami Köse’dir. Başkan’da derim kendisine. Kendisi yanlış hatırlamıyorsam 3 ya da 4 kez interrail yolculuğu yapmıştır ve Türkiye’de ki gezginlere ilham olmuştur. Ve son olarak sloganı bellidir,

YOL AÇIK YOLA ÇIK

Bilgi: Fotoğraflar, tcdd taşımacılık, interrail türkiye facebook sayfası, google görseller, gezimanya’dan alıntılanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir