Müze Kart, gerçekten benim Türkiye yolculuğumun maddi kısmında oldukça büyük bir kolaylık, bir kâr yaratmamı sağlayan önemli bir araçtı. Türkiye’deki önemli müzeleri paylaştığım yazının içerisinde, müzenin sözcük anlamından, içerisinde neleri barındırdığından, ülkemizdeki müze sayısına, ziyaretçi sayısına, görülmesinin gerçekten zorunlu olarak gördüğüm, değerli olduğuna inandığım müzelerden bahsetmiştim. Bu yazı ise, bu kadar önem yaratan tarihin, coğrafyanın giriş kapısının fiyatları, sınıflandırmasıyla ve gerekli belgeler ile alakalı. Hadi gelin şimdi başlıklar halinde bu bilgilere sahip olalım.


Müze Kart Nereden Alınır?
Müze kartınızı, öncelikle müze ziyaretinize başlamadan, yola çıkmadan önce Türkiye Cumhuriyeti Müzeleri internet adresi, muze.gov.tr adresinden online sipariş ile alabilirsiniz. İkinci bir seçenek ise gittiğiniz yerde müze kartınızı çıkarmak. Yalnız, Türkiye’de 400 üzerinde müze bulunsada bunların, 291’i devlet kurumlarına bağlı olarak çalışmaktadır. Yani gideceğiniz yer devlete bağlı bir müze değilse ve müze kart basım noktası yoksa hem müze kart çıkaramazsınız hem de müze kartınızı girişte okutamazsınız, bunun akabinde de müzenin kendi belirlediği (her müzede değişkenlik gösteriyor) ücreti ödeyerek giriş yapabilirsiniz.

Müze Kart İçin Gerekli Belgeler?
Müze Kart almak için internet sitesi veya müze kart basım noktasının olduğu yerdeyseniz, sizlere gerekli olan belge T.C veya KKTC kimlik kartıdır. Eğer yanınızda kimlik kartınız yok ise, pasaport veya yeni sürücü belgeniz de müze kart çıkarmanız için yeterli olacaktır.

Müze Kart Sınıflandırmaları Neler?
Türkiye’de geçtiğimiz yıllarda iki çeşit kart uygulaması vardı. Bunlar normal, müze kart+ ve indirimli müze kart olarak kullanılıyordu. Daha sonra yeni bir kart eklendi ve adı Museum Pass Turkey olarak belirlendi. Bu kart ile 15 gün boyunca müzelere sınırısız giriş yapabiliyorsunuz. Tabiki bu kartların da bir fiyatı var. Alta geçelim.

Müze Kart Fiyatları Ne?
Müze Kart, ilk çıkarımınızdan, ilk ödemenizden sonra 1 yıl boyunca geçerli olur ve geçerli olduğu yerlerde ücret ödemezsiniz.1 yıl sonunda kartınız tekrar kullanıma kapanır ve o yıla ait müze kart fiyatınızı ödeyerek kartınızı güncellemeniz gerekir.
Müze Kart+

Normal vatandaşların sahip olabileceği müze kartın fiyatı 1 yıllık kullanım için 2020 fiyatı için sadece 70 Türk Lirasıdır.
Müze Kart İndirimli ve Ücretsiz

T.C Vatandaşları gençler ve çocuklar ile bu yaş grubundaki öğrenci gruplarına refakat eden öğretmenler, kimlik göstermek suretiyle müze ve örenyerlerine ücretsiz girerler. Yine 65+ yaş üstü kimli kartı olan vatandaşlarda müze ve ören yerlerine ücretsiz giriş yapabilir. Milli Eğitim Bakanlığı ile özel ilk ve orta öğretim okulları geçerli kimlik kartını haiz öğretmenler, 18 yaşın üzerindeki öğrenciler kimlik kartlarını gösterdikleri suretle % 50 indirim uygulanır. 2020 fiyatı indirimli kart fiyatı ise 30 Türk Lirasıdır.

Museum Pass

Türkiye’nin 300’den fazla müzesine, 15 gün boyunca sınırsız giriş yapabileceğiniz bir kart çeşididir. Bu kartın 15 gün boyunca kullanım fiyatı 2020 yılı içerisinde 550 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Yine Museum Pass Türkiye gibi bazı şehirlerin kendi içerisinde bulundurduğu müzeleri kapsayan, Museum İstanbul, Museum Akdeniz gibi kartlar vardır. Bunların fiyatıda şehirlere ve müze sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Kullanım süresi ise Museum Pass Turkey kart kullanım süresiyle eş değerdir.


Tek bir müze bilet fiyatı, Pamukkale, Ayasofya, Göbeklitepe, Zeugma, Efes gibi önemli tarihi müzelere giriş için ödediğimiz ücret, bir yıllık müze kart fiyatı değerindedir. O yüzden müzekart sahibi olmayı, ulaşım kartı sahip olunması kadar değerli ve gerekli görmemiz hem maddi hem de manevi yarar sağlayacaktır.

Genel olarak müzekart ile ilgili bilgiler bunlar. Eğer içerisinde bulamadığınız, merak ettiğiniz sorular olursa yazının alt kısmına yorum bırakarak veya iletişim adresimden benimle iletişime geçerek paylaşabilirsiniz.Yolculuğa çıkmadan önce Türkiye’nin gezilmesi gerekli 40+ müze ve ören yeri yazımı okumanızı tavsiye ederim. Sevgi, saygı, yol ile.

Not: Kapak ve yazı içerisinde ki fotoğraflar muse.gov.tr adresinden alıntılanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir