Gerçekten yolculuğumun uzun bir süre hayaliydi Hakkari. Doğu Anadolu’nun çoğu şehrinde olduğundan daha keskin ve katı kurallıydı insanın da, ülkenin de bu şehre bakışı. Benim ise tam tersi. Karanlık bir gecede yol alıyordum, belki bu gündüze göre biraz hayalimi korkutucu duruma sokuyordu, ama istekliydim. Sabahın manzarasında ”iyi ki” diyeceğimi biliyordum ve iyi kiyim! Haritanın dağları, ovaları Türkiye’de belki Rize’den sonra belki de Rize’den de öte güzellikte. Tek başınıza ne kadar cesaret edebilirsiniz ya da cesaretin ötesinde izin alabilirsiniz bilmiyorum ama grupların, kulüplerin etkinlikleri buraları görmek için gerçekten muazzam bir fırsat. Ben önce Hakkari daha sonra Yüksekova yolculuklarını yapıp, Yüksekova’nın adını bilmediğim köyünde eşsiz manzaralara şahit oldum. Gülen kalbinin, güler yüzlü insanlarına, çocuklarına şahit oldum. Ben, Sümbül Dağı’nın kaldığım eve ”günaydın” demesine şahit oldum. Benim haritam bu memleketin hayalini çok önceden yapmıştı ve ben bu memlekete yeniden hayal kuruyorum. Hazırladığım haritaya, Hakkari’nin eşsiz doğasına ulaşmak için şu an içinde bulunduğumuz sürecin bitmesini bekliyorum. Ya yeniden benim izimden izleyin, düşünün ya da düşünmekten ötesine geçmeden ön yargılarınızı kıramayacağınızı anlayın. Ve ne olur görmeden, hissetmeden, öğrenmeden kötü konuşmayın. Özellikle duyduklarınız ile bunu lütfen yapmayın. İşte ”Hakkari’de böyle yerler mi var” dedirtecek haritanız rotasizevren.com’un listesi;

Hakkari, Merkez: Sümbül Dağı

Hakkari, Merkez: Mecburiyet Caddesi

Hakkari, Merkez: Mergabüt Kayak Merkezi

Hakkari, Merkez: Zap Suyu

Hakkari, Şemdinli: Şapatan Bölgesi

Hakkari, Şemdinli: Nehri Taş Köprü

Hakkari, Yüksekova: Adını Unuttuğum Köy

Hakkari, Yüksekova: Merkez

Hakkari, Yüksekova: İkiyaka Cilo Sat Gölleri

Hakkari, Şemdinli: Seyyid Taha-i Nehri Hazretleri Türbesi

Hakkari, Şemdinli: Karme / Eski Saray

NOT: Hakkari’ye ilk yolcuğum da beni evinde ağırlayan Ulaş kardeşime ve buna vesile olan Nurullah kardeşime çok teşekkür ederim.

NOT: Hakkari Şemdinli’ye olan ziyaretim’de beni ağırlayan Miktad Furkan Gündüz kardeşime, dostlarına, Şemdinli Belediyesine ve Şapatan Üs Bölgesi Kalekol Komutanı ve Personeline çok teşekkür ederim.

HAKKARİ

HAKKARİ 2

HAKKARİ 3

HAKKARİ 4

HAKKARİ 5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir