Bu yazıya başlamadan önce, tam 11 ay öncesi yolculuğumu tamamladığım Ardahan’ın, 81 ilin devamında çıktığım Türkiye’nin kanalları ile beni yeni keşfeden ve her zaman benimle olan insanlara ‘Ardahan anında’ hissettiklerimi, o zamanı, kelamlarımı, düşüncelerimi instagram adresinden aktarmıştım. Şimdi bunu instagram adresimden alıntılıyorum;

“Merhabalar, üç gündür yaşadığım duyguları, hisleri nasıl anlatırım, nasıl sizlere geçiririm bilmiyorum. Bildiğim bir şey var ki inanç, azim ile yılmadan 2 yıl boyunca bir hayalin ötesine yürüdüğüm yolları, aştığım binlerce kilometreleri; yolların güzelliklerini, tarihin derinliğini, doğanın verdiği yemyeşil umudu her zaman sizlerle paylaştım. Saatler boyunca aç devam ettiğim yollarda da beraberdik, ülkemizin zenginlikle dolu yöresel lezzetlerini tadarken de hep beraberdik. Yollarda tek başıma seyahat ederken, öğrendiğim çok fazla şey oldu. Öğrendiğimi her zaman yansıtmaktan yanaydım, çektiğim ya da yaşadığım olumsuzlukları da her zaman gizlemekten. İki yıl boyunca seyahatin bana kattığı en önemli şeylerden biri empati oldu. Haklıydım, haklıydı, haklıydık. Fakat dinlemiyorduk, saygıyla. Bir şeyleri her zaman eksik yaptığımı fark ettim. İnsanların muhakkak ki yanlış yolda yürümeleri gerekiyordu. Hiçbir doğru, yanlış bir düşünceyle mukayese edilmeden kesin olamazdı. O doğru, doğru değildi. Olumsuzluklar, problemler hayatın her anında, her zaman bizimle beraber. Gizlediğim negatif olayların her zaman dışarıdan görülmesini reddettim. Tecrübeler, doğumdan ölüme doğru giden yolculuk içerisinde bireylerin hayattaki en büyük çizgileri. İnsanlar, başkalarının negatiflikleri ile hayallerinden vazgeçmemeleri için tecrübe etmeli. Görmeli, hissetmeli, yaşamalı. Hayaller; kişileri, kurumları açıkçası sizden başka kimseyi beklememeli. En büyük motivasyon her zaman hayal sahibinindir. Hayalimin, son Susuz-Ardahan yolculuğunun varış noktasında önce kendime eğildim, kendime verdiğim sonsuz motivasyona ‘başardın’ dedim. Bugün ise yaşadığım düşüncelerimin daha fazla insana ulaşmasını sağlayanlara, mutluluğumu kabartanlara, hislerimi coşkulandıran insanlara çok teşekkür ederim. Hiçbir zaman kendinize inanmayı bırakmayın, bilin ki yolun sonunda sizleri büyük bir kalabalık bekliyor olacak. Sevgi, saygı, yol ile.”

Evet dostlar, bugün ‘Ardahan anındayız’. Tuzluca’dan ellerimi kaldırarak başladığım bu yolculuğun sonu çok başından olmasada yine seyahat vaktime sığacak kadar bir zaman içerisinde belirliydi. ”Son noktamı Ardahan yapmak istiyorum” diyordum kendime. İstanbul doğumlu bir genç olarak, otostopla yüzbinin üzerinde asfaltın üzerinden yol almış, bazen ciddi anlamda kafasını, fikirlerini yitirme noktasına gelmiş, bazen gerçek anlamda terliklerini eritmiş, bazen donma tehlikesi geçirmiş, bazen sıcaktan bayılma derecesinde kendini yere yatırmış biri olarak söylüyorum ki bu yolculuğun sonu, çok uzaktan doğduğuna bakmaktı, çok uzaktan sevdiklerine bakmaktı, çok uzaktan kendi bebekliğine, lise yıllarına, üniversite yıllarına bakmaktı ve bu düşüncelerle ulaştığın uzaklığın yanında bir manzaraydı adeta Ardahan’dan bakmak. Yaşadığım en büyük mutluluğu bir gece ötesinde yaşamıştım aslında, bugün mutluluğun ötesinde bir şey yapıyordum, bugün kendime eğiliyordum. Aç kaldığım onlarca saatlere, yediğim mükemmel yemeklere, evlerinde kaldığım insanlara, bana hırsız, sapık, suçlu hissi uyandırmadan, yatağını açan, sofrasını paylaşan, güvenini paylaşan, insanlara eğiliyordum. Onlarca evde kaldım, onlarca insanın arabasına bindim, ne bir suç attım, ne bir suça uğradım. Ben geriye baktığımda gördüğüm şehirlerin değil, insanların güvenine, insanlara verdiğimden çok alabildiğime eğiliyorum, gururlanıyorum ve onurlanıyorum. Çünkü bir insanı kazanmak bir evreni kazanmak, bir evreni kazanmak bu hayatı kazanmaktır. Kendimi tamamlamanın 40’ını doldurduğum 21’nci yaşımda sizlere bir şey daha aktarmak istiyorum, insanlar hayatlarının 40’nda farklı olduğunu, daha olgun, daha ulaşabilir, daha hayata gerçek anlamda bakılabilir olduğunu söyler. Ben buna katılmıyorum, eğer gerçekten kendinizin üzerine giderseniz, 19’da da, 21’de de buraya ulaşabilirsiniz. Önce kendime, sonra sizlere teşekkürlerimi sunuyorum ve içinizde olduğunuz bu blog ile Türkiye’nin 81 İl Gezilecek Yerleri olduğunu söylemekten memnuniyet duyuyorum. İyi ki okudunuz, iyi ki tanıştık, iyi ki varsınız. Yeniden, Sevgi, saygı, yol ile.

İşte, Ardahan gezilecek yerler;

Ardahan, Merkez: Ardahan Kalesi

Ardahan, Merkez: Demir Köprü / Kura Nehri

Ardahan, Damal: Atatürk Silueti

Ardahan, Çıldır: Çıldır Gölü

Ardahan, Çıldır: Akçakale Adası

Ardahan, Posof: Sülüklü Göl

Ardahan, Merkez: Çarşı/Cadde

Ardahan, Merkez: Ardahan Şelalesi

Ardahan, Çıldır: Kısır Dağı / Çöl Otoyolu

Ardahan, Çıldır: Şeytan Kalesi

ARDAHAN

ARDAHAN 2

ARDAHAN 3

ARDAHAN 4

ARDAHAN 5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir